Štvrtok, 22. október 2020
Malá oblačnosť  7,7 °C
Mimoriadne správy

Mazák zverejnil dátum, kedy sa bude voliť nový podpredseda Najvyššieho súdu SR

 Webnoviny  28. júl 2020  60
Mazák zverejnil dátum, kedy sa bude voliť nový podpredseda Najvyššieho súdu SR

28.7.2020 (Webnoviny.sk) - Súdna rada Slovenskej republiky bude 21. septembra voliť podpredsedu Najvyššieho súdu SR (NS SR). Voľbu vyhlásil v pondelok 27. júla predseda súdnej rady Ján Mazák. Informovala o tom súdna rada na svojej internetovej stránke.

Kandidátov na podpredsedu môžu navrhnúť členovia súdnej rady, sudcovské rady, stavovské organizácie sudcov, plénum sudcov NS SR, sudca NS SR a minister spravodlivosti. Musia tak spraviť do 31. augusta.

Kandidát na podpredsedu najvyššieho súdu potrebuje pri voľbe od členov súdnej rady získať nadpolovičnú väčšinu hlasov. Ak sa to nepodarí v prvom kole, vykoná sa na tom istom zasadnutí súdnej rady opakovaná voľba. Zúčastnia sa na nej dvaja kandidáti, ktorí vo voľbe získali najväčší počet hlasov. Ak žiadny z kandidátov na podpredsedu najvyššieho súdu nezíska vo voľbe nadpolovičnú väčšinu hlasov, uskutočnia sa nové voľby.

Podpredseda NS SR zastupuje predsedu najvyššieho súdu v čase jeho neprítomnosti, alebo keď nie je táto funkcia obsadená. Ak je predseda prítomný, podpredseda vykonáva svoju právomoc v rozsahu, aký mu vymedzil predseda. Ďalej vykonáva úkony patriace najvyššiemu súdu ako predseda senátu alebo ako sudca v senáte, do ktorého bol zaradený rozvrhom práce.

Bývalú podpredsedníčku najvyššieho súdu Jarmilu U. zadržala 11. marca polícia počas akcie s názvom Búrka. Hoci Ústavný súd SR nedal súhlas na jej väzobné stíhanie, sama požiadala o zastavenie výkonu funkcie.

Viac k témam: Najvyšší súd SR, súdy, Ústavný súd SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Mazák zverejnil dátum, kedy sa bude voliť nový podpredseda Najvyššieho súdu SR © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.