Streda, 21. február 2024
Zamračené  3,5 °C
Mimoriadne správy

Lipšicova ponuka na odstúpenie stále platí, ak vláda ustúpi od zámerov zrušiť alebo oslabiť fungovanie ÚŠP

 Webnoviny   8. december 2023  103  
Lipšicova ponuka na odstúpenie stále platí, ak vláda ustúpi od zámerov zrušiť alebo oslabiť fungovanie ÚŠP

8.12.2023 (SITA.sk) - Stále platí ponuka, že ak vláda ustúpi od svojich zámerov zrušiť alebo oslabiť fungovanie Úradu špeciálnej prokuratúry a jeho prokurátorov, Daniel Lipšic sa vzdá funkcie špeciálneho prokurátora.

Poďakoval verejnosti za podporu


Napísal to na sociálnej sieti, pričom zároveň poďakoval verejnosti za podporu. Lipšic pritom svoju rezignáciu ponúkol už predtým, ako vláda schválila zrušenie ÚŠP.

„Zachovanie tejto výnimočnej inštitúcie musí byť vždy dôležitejšie, ako akákoľvek funkcia. Boj proti organizovanému zločinu a korupcii nie je a nesmie byť založený na jednej osobe," vyhlásil Lipšic.

Zároveň doplnil, že prokurátori ÚŠP sú každý deň v prvej línii boja proti najzávažnejšiemu zločinu. „Vďaka ich práci je Slovensko bezpečnejšou a spravodlivejšou krajinou," dodal špeciálny prokurátor.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Systémová zaujatosť


Podľa ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD) je dôvodom zrušenia ÚŠP fakt, že sa stal systémovo zaujatým a len personálne zmeny by túto situáciu neriešili.

„Systémová zaujatosť je právny pojem, ktorý znamená, že ak je zaujatý vrcholný predstaviteľ nejakej inštitúcie, tak jeho podriadení, aj keby sa on vylúčil z rozhodovania, sú takisto zaujatí, lebo majú tendenciu rozhodovať v prospech svojho nadriadeného tak, aby bol spokojný," uviedol Susko

Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Minister spravodlivosti SR, Odstúpenie z funkcie, Špeciálny prokurátor
Zdroj: SITA.sk - Lipšicova ponuka na odstúpenie stále platí, ak vláda ustúpi od zámerov zrušiť alebo oslabiť fungovanie ÚŠP © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.