Štvrtok, 29. február 2024
Slnečno  12 °C
Mimoriadne správy

Lehoty rozhodnutí v prípade rozkladov podaných vyšetrovateľmi naďalej plynú, tvrdí Šutaj Eštok

 Webnoviny   4. január 2024  79  
Lehoty rozhodnutí v prípade rozkladov podaných vyšetrovateľmi naďalej plynú, tvrdí Šutaj Eštok

4.1.2024 (SITA.sk) - Ministerstvo vnútra SR v súvislosti s medializovanými informáciami o údajnom prekročení zákonnej lehoty rozhodnutí v prípade rozkladov podaných vyšetrovateľmi uvádza, že lehoty na rozhodnutia o podaných rozkladoch sú stanovené v zákone o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, pričom v prvom stupni rozhoduje orgán, ktorý rozhodnutie vydal.

Klamlivé informácie okolo Čurillu


Ako píše na sociálnej sieti minister Matúš Šutaj Eštok, zákonná poriadková lehota na vydanie rozhodnutia o podanom rozklade je v danom prípade de facto 90 dní, lehoty tak stále plynú.

Pán advokát Peter Kubina zverejnil dnes na sociálnej sieti klamlivú informáciu, že o rozkladoch v prípade vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu som nerozhodol v stanovenom termíne a porušil tak zákon. Denník N túto lož okamžite prebral, a to bez toho, aby si informáciu preveril,” popisuje minister vnútra.

Lehoty na rozhodnutie


Prvostupňový orgán má podľa MV SR lehotu 30 dní na rozhodnutie a následne, pokiaľ na svojom rozhodnutí trvá, tak spisový materiál vo veci postúpi na rozhodnutie druhostupňovému orgánu - poradnej komisii ministra vnútra SR.

Druhostupňový orgán má následne lehotu 60 dní na rozhodnutie v rámci tzv. poriadkovej lehoty, ktorú môže v prípade nutnosti aj predĺžiť. V prípade predĺženia lehoty je dotknutý príslušník PZ o postupe včas informovaný. Lehoty na rozhodnutie v medializovaných prípadoch teda uplynú začiatkom februára 2024.

„Z uvedeného je zrejmé, že nedošlo k zmeškaniu lehoty v zmysle zákona o štátnej službe príslušníkov PZ, keďže zákonná poriadková lehota na vydanie rozhodnutia o podanom rozklade je v danom prípade celkovo 90 dní. Takýto postup zároveň potvrdzujú aj viaceré rozhodnutia súdov v obdobných veciach,” spresnil Šutaj Eštok s tým, že aj samotný zákon o štátnej službe príslušníkov PZ definuje lehotu na rozhodnutie o odvolaní až od momentu doručenia oprávnenému orgánu. Týmto je až samotný druhostupňový orgán, o čom rovnako existujú relevantné rozhodnutia súdov SR.

Viac k témam: Minister vnútra SR, Vyšetrovatelia
Zdroj: SITA.sk - Lehoty rozhodnutí v prípade rozkladov podaných vyšetrovateľmi naďalej plynú, tvrdí Šutaj Eštok © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.