Štvrtok, 22. október 2020
Prevažne slnečno  12,3 °C
Mimoriadne správy

Kto by mal byť podľa Kováčikovej nový generálny prokurátor? Niektoré mená sa jej pozdávajú

 Webnoviny  12. august 2020  55
Kto by mal byť podľa Kováčikovej nový generálny prokurátor? Niektoré mená sa jej pozdávajú

12.8.2020 (Webnoviny.sk) - Prvá námestníčka generálneho prokurátora SR Viera Kováčiková dúfa, že nový generálny prokurátor bude v parlamente zvolený a následne čo najskôr vymenovaný. Uviedla to na stredajšej tlačovej konferencii.

Kováčiková od utorka 11. augusta vykonáva v plnom rozsahu práv a povinností funkciu šéfa prokuratúry, keďže bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár o deň skôr skončil vo funkcii.

„Toto moje zastupovanie generálneho prokurátora bude trvať až do zvolenia a vymenovania generálneho prokurátora pani prezidentkou,“ povedala Kováčiková. Zároveň dodala, že medzi prokurátormi je dostatok erudovaných, zdatných a morálne čistých prokurátorov, ktorí by mohli funkciu vykonávať.

Nebude mať 100 dní na zaučenie


Dôležité pritom podľa nej je, aby kandidátom na šéfa prokuratúry bol prokurátor. „On (nový generálny prokurátor - pozn. SITA) nebude mať žiadnych 100 dní na zaučenie,“ vyhlásila. Sama sa podľa vlastných slov o funkciu uchádzať nemieni, vie sa však stotožniť s niektorými menami, ktoré sa objavili v médiách.

Kováčiková zároveň hovorila o zámere podať návrh na ústavný súd v súvislosti s návrhom novely zákona o prokuratúre, ktorý prezidentka Zuzana Čaputová vrátila do parlamentu.

Komisii generálnej prokuratúry sa podľa nej nepáči, že sa od potenciálnych kandidátov na generálneho prokurátora nevyžaduje justičná skúška. Takisto vidia problém v avizovaných dôvodoch na odvolanie generálneho prokurátora.

Zmeny nemieni robiť


Prokuratúru bude Kováčiková podľa vlastných slov viesť tak, aby sa zabezpečil jej riadny chod a dodržiavali sa zákony a predpisy. „Ja počas tejto doby nemienim robiť organizačné a personálne zmeny,“ povedala prvá námestníčka. Dodala, že k takýmto krokom by počas obdobia, v ktorom bude viesť prokuratúru, pristúpila len pokiaľ by si to situácia vyžiadala.

Kováčiková v minulosti pôsobila na okresnej aj krajskej prokuratúre v Trenčíne, pričom tieto inštitúcie aj viedla. Funkciu prvej námestníčky generálneho prokurátora zastáva od mája 2019.

Bývalý šéf prokuratúry Čižnár podľa Kováčikovej ostane pôsobiť na generálnej prokuratúre, pravdepodobne na odbore legislatívy a ústavného práva.

Viac k témam: generálny prokurátor, prezident Slovenskej republiky, voľba generálneho prokurátora
Zdroj: Webnoviny.sk - Kto by mal byť podľa Kováčikovej nový generálny prokurátor? Niektoré mená sa jej pozdávajú © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.