Pondelok, 19. január 2026
Mimoriadne správy
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
- Trump vyzval Kubu na dohodu, kým nebude neskoro. Rubio by vraj mohol byť prezidentom
Konzervatívny volič v zásade nemá veľmi koho voliť, tvrdí Palko. V čom vidí problém Kresťanskodemokratického hnutia?
23.2.2025 (SITA.sk) - Konzervatívny volič v zásade nemá veľmi koho voliť. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol bývalý minister vnútra Vladimír Palko. Mnohé strany, ktoré bojujú o konzervatívneho voliča, podľa jeho názoru až také konzervatívne nie sú.
Premiér a predseda strany Smer-SD je z Palkovho pohľadu voľba pre ľavicového, sociálno-demokratického voliča, ktorý občas znesie i prvky konzervativizmu.
„Nie až tak moc, ale trošku áno. A ten môže voliť Fica. Potom tu máte voličov, ktorí sú liberálni alebo až progresívni," vraví. Títo majú podľa Palka na výber mnoho volieb a majú koho voliť.
Ustráchaný konzervativizmus KDH
Potom však podľa neho jestvujú voliči, ktorí sú konzervatívnejší, s trochu silnejšou kresťanskou identitou. „Tento tábor ľudí, ktorí nemajú koho voliť, je o niečo slabší ako tie ostatné dva, ale 20 percent voličov by sa tam videlo. Ale ten subjekt, ktorý by ich reprezentoval, neexistuje," myslí si exminister.
V tomto Palko vníma problém Kresťanskodemokratického hnutia (KDH), ktoré je konzervatívnou stranou a aj jeho voliči sú konzervatívnejší.
„Zároveň platí, že ten konzervativizmus je už taký ustráchaný a najmä KDH nie je schopné existovať ako nejaká samostatná tretia sila. A to niekdajšie KDH, v ktorom som bol podpredsedom, toto bolo schopné byť nejakou treťou silou. KDH je nejako ukotvené politicky v tom tábore, kde dominuje Progresívne Slovensko, hoci svojím konzervativizmom tam KDH proste nepatrí," myslí si Palko.
„Ale nejakým spôsobom sa rozhodlo, že týmto smerom ide. No tak tým pádom mnohí voliči nemajú koho voliť," dodal.
Návrat do politiky
Na margo svojho prípadného návratu do politiky Palko poznamenal, že bol vo vysokej politike tri volebné obdobia, teda 12 rokov. „Nie je to málo, ale nie je to ani veľa. Nemám dôvod cítiť sa vyčerpaný z politiky," vyjadril sa. Dodal, že ak by sa objavila nejaká výzva, zrejme by ju neodmietol, no zároveň návrat do politiky nevyhľadáva.
„Za posledné roky som si splnil taký sen z mladosti a stal som sa novinárom a písal som komentáre. A chcem v tom pokračovať, čiže si myslím, že do leta sa objavím aj s mojimi kolegami v nejakom novom médiu. Ako hovoríme my, Slováci, coming soon," uzavrel.
Rozhovor s Vladimírom Palkom, bývalým ministrom vnútra - SITA.sk
Viac k témam: konzervativizmus, Voliči
Zdroj: SITA.sk - Konzervatívny volič v zásade nemá veľmi koho voliť, tvrdí Palko. V čom vidí problém Kresťanskodemokratického hnutia? © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
Vlani zanikalo viac firiem aj živností než kedykoľvek predtým, najviac živnostníkov ubudlo v stavebníctve
Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO