Utorok, 21. júl 2026
Mimoriadne správy
- Španielska vláda chce zakázať fajčenie na terasách, plážach aj v parkoch
- Maďarská prokuratúra údajne prejavila záujem o servery Orbánovej strany Fidesz
- Talianska polícia zhabala v prístave Vado Ligure 770 kilogramov kokaínu za štvrť miliardy eur
- Maďarské jazero vysychá, turisti miznú. Vedci varujú pred klimatickou krízou aj zlým hospodárením s vodou
- Otravu tisícov ľudí v Severnom Macedónsku spôsobila voda kontaminovaná fekálnymi baktériami
Kontroly na hraniciach s Rakúskom budú pokračovať ako bude potrebné, tvrdí Karner a Eštok je ich za čo najskoršie zastavenie
Webnoviny 23. november 2023 609
23.11.2023 (SITA.sk) - Rakúsko bude podľa jeho ministra vnútra Gerharda Karnera robiť mimoriadne kontroly na hraniciach so Slovenskom „tak dlho, ako to bude potrebné“. Vyjadril sa tak počas stretnutia so svojim slovenským náprotivkom Matúšom Šutajom Eštokom vo Viedni.
Ochrana vonkajších hraníc EÚ
Zároveň ale poznamenal, že chce robiť kontroly tak, aby neobťažovali pendlerov a zároveň bojovali proti prevádzačom. Informuje o tom denník Kronen Zeitung.
Šutaj Eštok sa vyjadril, že je za čo najskoršie zastavenie hraničných kontrol a poznamenal, že by Európska únia (EÚ) mala prijať ďalšie opatrenia na ochranu jej vonkajších hraníc. Údaje o nelegálnej migrácii na Slovensku označil za „alarmujúce".
Ministri podpísali dohodu, ktorá uľahčí možnosť tajného vyšetrovania cezhraničnej trestnej činnosti. Karner povedal, že práca polície je dosiaľ úspešná. Tento rok zatiaľ zatkli 19 prevádzačov a na hraniciach zastavili 200 nelegálnych migrantov.
Nelegálna migrácia
Karner tiež vyzval na dosiahnutie pokroku v súvislosti s paktom EÚ o azyle a migrácii, najmä v kľúčových oblastiach ochrany vonkajších hraníc, rýchlejších postupov na vonkajších hraniciach a spolupráce s tretími krajinami.
V Európe sú údaje o nelegálnej migrácii stále vysoké, pričom sa zvýšili o 25 percent, povedal minister. Rakúsko však zaznamenalo pokles o 50 percent.
Viac k témam: Hranice Slovenska, Minister vnútra SR, Rakúsky minister, Štátne hranice
Zdroj: SITA.sk - Kontroly na hraniciach s Rakúskom budú pokračovať ako bude potrebné, tvrdí Karner a Eštok je ich za čo najskoršie zastavenie © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Prokurátor v kauze Maják nádeje nenavrhol pre Pavla Ruska súhrnný trest
Web, e-shop, marketing, SEO aj fakturácia - všetko na jednom mieste
Záplavy a zosuvy pôdy vo Vietname si vyžiadali najmenej štyri obete
Maďarský prezident Sulyok nemá na výber. Podpíše zákon o svojom odvolaní