Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Slovensko má nový duchovný symbol vo Vatikáne, Pellegrini hovorí o nádeji v čase napätia a neistoty doma aj vo svete – VIDEO, FOTO
- Blanár rokoval so zástupcami Gruzínska a Kirgizska, cieľom je prehĺbenie hospodárskej spolupráce – VIDEO, FOTO
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
Konflikt v Kerčskom prielive nesmie eskalovať, vraví minister Lajčák po stretnutí s Linkevičiusom
BRATISLAVA 29. novembra (WebNoviny.sk) - Rozvoj bilaterálnych vzťahov vrátane spolupráce na pôde Európskej únie a Severoatlantickej aliancie (NATO), ako aj ďalších medzinárodných zoskupení, a diskusia o aktuálnych zahraničnopolitických a európskych otázkach boli hlavnými témami rozhovoru ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a jeho litovského kolegu Linasa Linkevičiusa, ktorý pricestoval na Slovensko ako vedúci litovskej delegácie participujúcej na bratislavskom summite Priateľov kohézie.
Budúci vývoj v rámci EÚ
Ako informoval tlačový odbor rezortu diplomacie, pozornosť venovali budúcemu vývoju v rámci EÚ aj v súvislosti s brexitom, spolupráci s krajinami Východného partnerstva, regionálnej kooperácii, predovšetkým vo formáte Vyšehradskej štvorky, ktorej SR aktuálne predsedá, a Nordicko-baltickej osmičky.
Lajčák informoval Linkevičiusa taktiež o nastávajúcom predsedníctve Slovenska v OBSE, ktorého sa naša krajina ujme od januára 2019 a v rámci ktorého chce, okrem iného, venovať pozornosť konfliktom na teritóriu účastníckych krajín tejto organizácie. Aj v tomto kontexte diskutovali o aktuálnom incidente medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou v Kerčskom prielive.
Summit priateľov kohézie
„Je v našom bytostnom záujme, aby situácia ďalej neeskalovala a musíme vyvinúť maximálne úsilie za účelom jej upokojenia a primäť obe strany hľadať riešenie cestou rokovaní pri dodržaní medzinárodného práva. Ďalšie vyhrotenie napätia by mohlo mať vážne politicko-bezpečnostné dopady na širší región,“ uviedol minister Lajčák.
Toho vo štvrtok ešte čaká rokovanie s ministrami Česka, Poľska a Maďarska. Zároveň sa na Slovensku koná summit priateľov kohézie, na ktorom participuje 16 krajín, pričom do Bratislavy prišlo sedem premiérov. Svoju schôdzku v rámci Salzburského fóra majú aj ministri vnútra.
Viac k témam: Miroslav Lajčák, Organizáca pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE)
Zdroj: Webnoviny.sk - Konflikt v Kerčskom prielive nesmie eskalovať, vraví minister Lajčák po stretnutí s Linkevičiusom © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Hraško ako šéf NAKA končí, policajný prezident Lučanský oznámil aj jeho možného nástupcuNasledujúci článok
Prezident Kiska udelil milosť mužovi, ktorý trpí nevyliečiteľným ochorením
Majiteľovi značky Zara sa darí napriek konkurencii zo strany predajcov lacnejšieho oblečenia
Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
Nemecko rozprestiera Európsky nebeský štít