Streda, 21. február 2024
Zamračené  3 °C
Mimoriadne správy

Končiaci šéf inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo dostal od veľvyslanectva USA Cenu Jána Kuciaka

 Webnoviny  12. december 2023  123  
Končiaci šéf inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo dostal od veľvyslanectva USA Cenu Jána Kuciaka

12.12.2023 (SITA.sk) - Cenu Jána Kuciaka za transparentnosť odovzdal v utorok veľvyslanec Spojených štátov amerických na Slovensku Gautam Rana končiacemu generálnemu riaditeľovi Slovenskej inšpekcie životného prostredia Jánovi Jenčovi.

Ako ďalej informovala americká ambasáda na Slovensku, Jenčo je dlhodobo aktívny v oblasti ochrany životného prostredia a vo funkcii riaditeľa pracoval na posilnení nezávislosti a efektivity inšpekcie.

Cenu podľa veľvyslanectva získal za preukázanie príkladnej integrity vo verejnej správe a odvahy prispieť k vyšetreniu korupcie po tom, čo čelil ponuke úplatku.

Žena s odvahou


Veľvyslanec takisto udelil ocenenie „Žena s odvahou". Tú si odniesla komunitná pracovníčka Zara Kromková za odvahu a vytrvalosť v neustálej snahe o dosiahnutie rovnakých práv pre LGBTQI+ ľudí.

„Zara Kromková patrí k najvýraznejším tváram a hlasom transrodových ľudí na Slovensku, je spoluzakladateľkou komunitného a poradenského centra Prizma v Košiciach, aktívne pomáhala LGBTQI+ ľuďom utekajúcich pred vojnou na Ukrajine a po útoku na Tepláreň sa stala jednou z líderiek kampane za práva a bezpečnosť LGBTQI+ komunity Ide nám o život," zdôraznilo americké veľvyslanectvo.

Ochrankyňa ľudských práv


V rámci výročných Cien za ochranu ľudských práv za rok 2023 americká ambasáda udelila aj ocenenie „Ochrankyňa ľudských práv".

Tú dostala právnička Alexandra Malangone za dlhodobé úsilie o ochranu práv obetí obchodovania s ľuďmi a migrantov, ako aj o účinné vyvodenie zodpovednosti voči páchateľom zločinov spáchaných na utečencoch z Ukrajiny.

„Alexandra Malangone, ktorá pôsobí na univerzite Johns Hopkins SAIS v talianskej Bologni a spolupracuje s Ligou za ľudské práva na Slovensku, sa venuje otázkam boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Malangone dlhodobo pôsobí aj v medzinárodných inštitúciách zameraných na túto tému," doplnilo veľvyslanectvo.

Viac k témam: Ľudské práva, Ocenenie
Zdroj: SITA.sk - Končiaci šéf inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo dostal od veľvyslanectva USA Cenu Jána Kuciaka © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.