Štvrtok, 29. október 2020
Slabý dážď  7,8 °C
Mimoriadne správy

Koaliční poslanci navrhujú, aby bol 28. október štátnym sviatkom. Voľno by však nebolo

 Webnoviny  28. august 2020  62
Koaliční poslanci navrhujú, aby bol 28. október štátnym sviatkom. Voľno by však nebolo

28.8.2020 (Webnoviny.sk) - Skupina 18 poslancov zo všetkých štyroch poslaneckých klubov vládnej koalície predložila na septembrovú schôdzu parlamentu návrh novely zákona o štátnych sviatkoch, ktorej cieľom je presunúť 28. október – Deň vzniku samostatného česko-slovenského štátu z pamätných dní medzi štátne sviatky.

Ako ďalej informoval poslanec Ondrej Dostál (klub SaS), predkladaný návrh zákona neruší žiadny iný štátny sviatok, ani iný deň pracovného pokoja.

Zvýši sa význam dňa


„Zvýšenie počtu zákonom stanovených dní pracovného pokoja, ktorými sú aj štátne sviatky, by však malo dopady na ekonomiku a podnikateľské prostredie. Preto navrhujeme, aby 28. október bol štátnym sviatkom, ale nebol dňom pracovného pokoja. Zaradením medzi štátne sviatky sa zvýši význam, ktorý SR prikladá tomuto dňu. Udeje sa to však bez akýchkoľvek ekonomických dopadov, aj bez toho, aby bol zrušený niektorý iný štátny sviatok, alebo iný deň pracovného pokoja,” vysvetlil Dostál.

Poslanec Peter Osuský doplnil, že 28. október je podľa jeho názoru jedným z najvýznamnejších dní v novodobej histórii Slovenska.

Slováci ako štátotvorný národ


„Vznik Československa znamenal pre slovenský národ prvý raz v dejinách, že sa stal štátotvorným národom, pre Slovensko jeho vôbec prvé územné a štátne vymedzenie a základ moderného ekonomického, sociálneho, vzdelanostného a kultúrneho rozvoja. Demokratická a humanistická tradícia prvej Československej republiky je pre občanov Slovenskej republiky významným zdrojom národnej hrdosti a občianskeho sebavedomia,” uviedol Osuský, ktorý navrhoval vyhlásiť 28. október za štátny sviatok už trikrát , konkrétne v rokoch 2015, 2017 a 2018.

Okrem Dostála a Osuského sú pod návrhom podpísaní Gábor Grendel (OĽaNO), Juraj Šeliga (Za ľudí), Ľudovít Goga (Sme rodina), Ondrej Dostál, Radovan Kazda (klub SaS), Ján Benčík (klub Za ľudí), Milan Laurenčík (SaS), Andrej Stančík (OĽaNO), Miroslav Kollár (Za ľudí), Radovan Sloboda (SaS), Jana Žitňanská (Za ľudí), Tomáš Valášek (Za ľudí), Jarmila Halgašová (SaS), Miroslav Žiak (SaS), Tomáš Lehotský (Za ľudí), Marián Viskupič (SaS) a Viera Leščáková (Za ľudí).

Viac k témam: Deň vzniku samostatného česko-slovenského štátu, štátny sviatok
Zdroj: Webnoviny.sk - Koaliční poslanci navrhujú, aby bol 28. október štátnym sviatkom. Voľno by však nebolo © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.