Streda, 5. august 2020
Slabý dážď  15,8 °C
Mimoriadne správy

Klus a Raši sa navzájom obviňovali z nárastu preferencií kotlebovcov, treba ich konfrontovať

 Webnoviny   1. február 2020  33
Klus a Raši sa navzájom obviňovali z nárastu preferencií kotlebovcov, treba ich konfrontovať

1.2.2020 (Webnoviny.sk) - Predstaviteľov strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) nie je potrebné ignorovať, ale konfrontovať. V politickej relácii RTVS Sobotné dialógy sa na tom zhodli predseda poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Martin Klus a podpredseda vlády pre investície a informatizáciu a podpredseda strany Smer–sociálna demokracia (Smer–SD) Richard Raši. V otázke, čo stojí za príčinou nárastu preferencií strany Mariana Kotlebu, sa diskutujúci vzájomne obviňovali. Akúkoľvek formu spolupráce so stranou ĽSNS Klus a Raši vylúčili.

Kotleba ako župan neurobil nič


Podľa Klusa je potrebné voličom ĽSNS demonštrovať, že riešenia, ktoré ĽSNS ponúka vo svojom volebnom programe, by viedli k veľkým deficitom verejných financií. Za nárast podpory strany, ktorá je označovaná za extrémistickú, zodpovedná podľa Klusa predovšetkým strana Smer a posledných 12 rokov jej vládnutia.

Klus tvrdí, že voličmi ĽSNS sú najmä ľudia, ktorí stratili nádej. „Bol som prvý, ktorý šiel do diskusie s Mariánom Kotlebom, ktorý ako župan nasľuboval veľa a neurobil nič. Netreba ignorovať. Treba ich konfrontovať. Za to, čo neurobili, za to čo sľúbili a za to, čo sa im nepodarilo naplniť,“ vyhlásil Martin Klus.

S jeho postojom čiastočne súhlasí aj Richard Raši (Smer–SD). Tvrdí však, že na náraste preferencií kotlebovcov má podiel aj rétorika niektorých opozičných politikov. „Volič, ktorý prichádza ku Kotlebovi, je volič, ktorý hľadá únik, pretože počúva, čo niktoré opozičné strany hovoria. Pokiaľ Andrej Kiska (Za ľudí) vyhlási, že našou morálnou povinnosťou je pomôcť stovkám alebo tisíckam migrantom, ľudia, ktorí sú vystrašení z možnej migračnej krízy, sa presúvajú k extrémistom,“ povedal Raši.

Predvolebné videá Smeru bez Kotlebu


Podľa neho je potrebné voličom ĽSNS opakovať, že Marian Kotleba už mal možnosť predsedať Banskobystrickému samosprávnemu kraju a výkon jeho funkcie nepriniesol pozitívne výsledky a tento kraj na to doteraz dopláca. Na otázku, prečo sa v predvolebných videách Smeru vôbec nespomína Marián Kotleba, Raši odpovedal, že je to súčasťou ich stratégie, ktorú však nebude konkretizovať.

Politici sa v diskusii venovali aj téme Brexitu. Obaja zdôraznili, že po vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie (EÚ) bude dôležité najmä dobré nastavenie podmienok budúcej spolupráce medzi EÚ a Britániou a medzi Britániou a Slovenskom.

Viac k témam: extrémizmus, Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk - Klus a Raši sa navzájom obviňovali z nárastu preferencií kotlebovcov, treba ich konfrontovať © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.