Pondelok, 20. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Kaliňák upozorňuje na zneužívanie zákona proti extrémizmu. Slovensku chýba jasná definícia, tvrdí
Webnoviny 14. január 2026 189
14.1.2026 (SITA.sk) - Zákony proti extrémizmu sa zneužívajú, Slovensko totiž nemá jasnú definíciu toho, čo je extrémistický materiál. Uviedol to podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) na stredajšej tlačovej besede. Zákon proti extrémizmu sa podľa neho zneužíva, a vo viacerých prípadoch podľa neho prekročil svoje hranice.
Definícia extrémistického materiálu
Spomenul v tomto prípade Rostasa zo Zem a vek, Mariána Magáta či Daniela Bombica. „Povedzte mi, koľko registrujete extrémistických priestupkov za minulý rok?“ uviedol Kaliňák s tým, že on sám to nevie, ale odhaduje, že je to nula.
„Všetko sa snažia kriminalizovať. Nemecko má dobre zadefinované, čo presne je extrémistický materiál. Je presný zoznam, ktorý je v zákone,“ povedal minister s tým, že na Slovensku sú obmedzovaní ľudia na osobnej slobode na základe stanoviska od aktivistických znalcov, ktorí si vymyslia, že extrémistický materiál je hocičo, aby mohli priamo niekoho stíhať. To je podľa neho prípad práve Rostasa, Magáta či Bombica.
„Ak je dnes niekto vo väzbe preto, lebo šíril link, kde môžete dostať knihu, ktorá je voľne dostupná v univerzitných knižniciach alebo bola na predaj. To je za akoukoľvek hranicou,“ vyhlásil Kaliňák s tým, že aj Slovensko potrebuje presne zadefinovať, čo je v prípade extrémizmu trestný čin a čo nie.
Nevinný Bombic
S návrhom novely Trestného zákona z dielne Slovenskej národnej strany (SNS), ktorou sa majú znížiť tresty za extrémizmus, sa minister ešte neoboznámil, nevie tak nateraz povedať, či ho strana Smer-SD podporí. „Nevidel som ten text, či tam nedochádza k ospravedlňovaniu niečoho, čo nie je ospravedlniteľné. Bude o tom určite diskusia,“ doplnil minister.
Zaznievajú názory, podľa ktorých by mala novela zákona priamo pomôcť obžalovanému Bombicovi. Minister tvrdí, že mu novela nepomôže, pretože Bombic je aj tak nevinný. Veci, ktorých sa Bombic dopustil, nie sú podľa Kaliňáka trestným činom, novela zákona mu tak podľa neho nemá v čom pomôcť.
Viac k témam: extrémistický materiál, Extrémizmus, Minister obrany, Návrh zákona, Trestný zákon
Zdroj: SITA.sk - Kaliňák upozorňuje na zneužívanie zákona proti extrémizmu. Slovensku chýba jasná definícia, tvrdí © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Trump ustúpil zo sankcií, USA dočasne povolili ruskú ropu, dôvodom je rast cien a napätie vo svete
Fico za riešenie situácie v Hormuzskom prielive považuje dôsledné dodržiavanie medzinárodného práva – FOTO
Grécky zástupca ministra odstúpil po obvineniach o jeho nedostatočnej kvalifikácii, ide už o štvrtú rezignáciu