Sobota, 17. august 2019
Slabý dážď  18 °C
Mimoriadne správy

K Slovensku sa blížia silné búrky, meteorológovia varujú pred prívalovými dažďami

 Webnoviny  28. júl 2019  28
K Slovensku sa blížia silné búrky, meteorológovia varujú pred prívalovými dažďami

28.7.2019 (Webnoviny.sk) - Na území Slovenska sa v popoludňajších hodinách čaká tvorba búrok, ktoré môžu byť aj intenzívne. Ako informuje stránka iMeteo.sk, počas nedele sa v oblasti západného Balkánu tvoria silné búrky a teplý a vlhký vzduch sa od juhu dostáva aj nad naše územie, postupne sa bude labilizovať.

Už dopoludnia sa môžu búrky dostať na západ Slovenska, postupne sa počas dňa môžu ale vyskytnúť na celom území. Búrky by mali byť sprevádzané najmä prívalovými zrážkami, no existuje aj menšia šanca výskytu krupobitia a prechodne silnejšieho nárazového vetra.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstraha 1. stupňa pred búrkami, ktorá platí pre všetky kraje do polnoci. Podľa SHMÚ pri búrkach môžu úhrny dosiahnuť 20 - 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 - 23 m/s (65 - 85 km/h).

"Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov," varujú meteorológovia.

Viac k témam: krupobitie, počasie, silné búrky
Zdroj: Webnoviny.sk - K Slovensku sa blížia silné búrky, meteorológovia varujú pred prívalovými dažďami © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.