Štvrtok, 4. jún 2026
Mimoriadne správy
- Brusel schválil 100 miliónov eur pre libanonskú armádu po prímerí s Izraelom
- Maďarský premiér Magyar žiada EÚ o ukončenie konania proti Budapešti
- Trump kritizoval Kongres za hlasovanie o stiahnutí amerických síl z vojny proti Iránu
- Na Istrijskom polostrove spadlo športové lietadlo, hlásia štyroch mŕtvych
- Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová sľúbila pomoc Arménsku proti ruskému nátlaku
Janíček a Strelčík sa dočkali spravodlivosti v kauze Fatima, Jankovská ich pred 20 rokmi nemala odsúdiť (foto)
Webnoviny 14. júl 2022 750
14.7.2022 (Webnoviny.sk) -
- aktualizované 14. júla 2022, 14:22
Okresný súd v Trnave v obnovenom konaní oslobodil podnikateľov Ondreja Janíčka a Jozefa Strelčíka spod obžaloby pre trestný čin vydierania formou spolupáchateľstva.
Pôvodne ich pred dvadsiatimi rokmi senát Okresného súdu v Trenčíne vedený Monikou Jankovskou odsúdil na nepodmienečné tresty odňatia slobody v trvaní pätnásť mesiacov.
Justičný zločin Jankovskej
Obaja podnikatelia si vo väzbe odsedeli po dvadsať mesiacov. „Ak by sme v tomto prípade hovorili o justičnom omyle, bolo by dobre. Išlo však o justičný zločin, ktorého obeťami boli Janíček a Strelčík,“ povedal v záverečnej reči ich obhajca Peter Kubina. Za aktérov zločinu označil Moniku Jankovskú a mafiu.
Súd rozhodol v prospech obvinených, pretože nemal bez pochybností preukázanú ich vinu. Naopak, svedkovia počas obnoveného konania vypovedali, že zámerom bolo dostať Janíčka a Strelčíka do väzby a pripraviť ich o lukratívnu nehnuteľnosť Fatima v Trenčíne.
Údajný poškodený Tibor Jurisa v obnovenom konaní poprel vydieranie zo strany Janíčka a Strelčíka a hovoril o priateľských vzťahoch s nimi.
Mafii pomáhala aj polícia
Obvinenie oboch podnikateľov podľa svedka Michala Vidu z mafiánskej skupiny sýkorovcov vymysleli a zabezpečili práve členovia tejto skupiny. Zámerom bolo dostať ich do väzby a počas tohto obdobia ich obrať o majetok, hlavne o trenčiansky bar Fatima.
Sýkorovcom pomáhali viacerí policajti, za pomoc však podľa jeho svedeckej výpovede pravidelne platili aj sudcom a prokurátorom. Vida vypovedal, ako zaniesol tri milióny slovenských korún sudkyni Monike Jankovskej.
Súd v zdôvodnení rozsudku konštatoval pochybnosti o príbehu, že skupina okolo Petra Čongrádyho chcela pripraviť podnikateľov takým spôsobom, že ich dostanú do väzby. Bola to podľa súdu príliš komplikovaná schéma, ktorá pripomína skôr detektívky.
Viac k témam: Kauza Fatima, Súdy, Sýkorovci, Vydieranie
Zdroj: Webnoviny.sk - Janíček a Strelčík sa dočkali spravodlivosti v kauze Fatima, Jankovská ich pred 20 rokmi nemala odsúdiť (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Rheinmetall podpísal s Rumunskom zbrojný kontrakt za 5,7 miliardy eur
Keď oni päťsto cieľov, mi aspoň jeden, ale poriadny. Lukašenko sa údajne nepriamo vyhráža likvidáciou Zelenského
Izraelský minister obrany pohrozil útokmi na Bejrút, tvrdí, že má podporu USA