Pondelok, 20. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Jána a Nikolasa uznali vinnými z vraždy počas vianočných trhov, ale prokurátor sa odvolal
Webnoviny 17. júl 2019 549
17.7.2019 (Webnoviny.sk) - Senát Okresného súdu v Banskej Bystrici uznal za vinných z vraždy a krádeže v spolupáchateľstve 20-ročného Jána M. a 17-ročného Nikolasa R. zo Zvolena. Staršiemu z útočníkov senát uložil trest 17 a pol roka odňatia slobody a mladistvému Nikolasovi desať rokov.
Boli pod vplyvom alkoholu a marihuany
Rozsudok nie je právoplatný, odvolal sa prokurátor i obžalovaní. Žalobca navrhoval nepodmienečné tresty devätnásť a jedenásť rokov, obhajoba požadovala prekvalifikovať konanie obžalovaných na zabitie a tým dosiahnuť ukladanie trestov v sadzbe sedem až desať rokov.
Tragický incident sa stal v noci zo 14. na 15. decembra minulého roku počas vianočných trhov vo Zvolene. Dvojica mladíkov pod vplyvom alkoholu a marihuany sa hádala a okoloidúceho 51-ročného Jaroslava G. napadla po tom, ako ich napomenul, aby nerobili krik pri kostole.
Útok dvojice na muža, ktorý bol tiež pod vplyvom alkoholu, sa začal pol hodiny pred polnocou. Útočníci ho atakovali najprv päsťami a keď spadol na zem, ešte ho kopali najmä do hlavy. Ušli, keď hluk začul svedok, ktorý bol na trhoch s pojazdným stánkom a privolal políciu.
Ukradli aj taštičku s hotovosťou
Násilníci ešte stačili obeť orabovať o príručnú taštičku s dokladmi a hotovosťou najmenej päťsto eur. Peniaze neskôr rozmenili v jednej herni a rozdelili si ich. Útok dvojice bol taký prudký a surový, že Jaroslav zomrel krátko po napadnutí a privolaní záchranári mu už nemohli pomôcť.
Vraždiace duo policajti zadržali krátko po čine. Podľa znalcov v čase skutku boli duševne zdraví a i napriek požitému alkoholu a droge mohli svoje konanie ovládať. Ich intelekt zaradili znalci do pásma ľahkej duševnej zaostalosti.
Obaja obžalovaní v minulosti už stáli pred súdom. V registri Jána je lúpež a krádež a Nikolas inkriminovaný útok spáchal v skúšobnej dobe podmienečného odsúdenia za krádež.
Viac k témam: súd, väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Jána a Nikolasa uznali vinnými z vraždy počas vianočných trhov, ale prokurátor sa odvolal © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Trump ustúpil zo sankcií, USA dočasne povolili ruskú ropu, dôvodom je rast cien a napätie vo svete
Fico za riešenie situácie v Hormuzskom prielive považuje dôsledné dodržiavanie medzinárodného práva – FOTO
Grécky zástupca ministra odstúpil po obvineniach o jeho nedostatočnej kvalifikácii, ide už o štvrtú rezignáciu