Utorok, 11. august 2020
Búrka  27 °C
Mimoriadne správy

Inciatíva SrdcomDoma.sk sa obracia na výbor europarlamentu, môžu za to výroky Sakovej

 Webnoviny  10. február 2020  33
Inciatíva SrdcomDoma.sk sa obracia na výbor europarlamentu, môžu za to výroky Sakovej

10.2.2020 (Webnoviny.sk) - Iniciatíva SrdcomDoma.sk sa obracia na Výbor pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci Európskeho parlamentu. Dôvodom sú vyjadrenia ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD).

Zabezpečuje priebeh volieb


Šéfka rezortu je podľa iniciatívy sama súčasťou predvolebnej kampane a pritom má jej ministerstvo na starosti voľby a aj zabezpečenie ich priebehu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Iniciatíva v sobotu 8. februára vyzvala Sakovú, aby sa vyjadrila k videonahrávke, na ktorej hlas podobný ministerke vyzýva prítomných, aby išli voliť, pretože parlamentné voľby môžu výrazne ovplyvniť hlasy zo zahraničia.

„Citlivo vnímame, ako sa zhoršuje dôvera voličov v zahraničí k zabezpečeniu volieb, ktoré má na starosti osoba, ktorá sa aktívne podieľa na volebnej kampani politickej strany. Denisa Saková má jednoznačný osobný záujem a hmotný prospech na víťazstve svojej strany vo voľbách. Nedokážeme posúdiť jej možný vplyv na priebeh volieb, preto sme sa rozhodli požiadať o pomoc výbor Európskeho parlamentu,“ uviedla iniciatíva v stanovisku, ktoré má agentúra SITA k dispozícii.

Hlasy zo zahraničia ako nebezpečenstvo


SrdcomDoma.sk pripomína, že Saková mala pripraviť novú legislatívu tak, aby mohli Slováci spoza hraníc hlasovať vo všetkých voľbách. „Podľa premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) ministerka nepovedala nič zlé, keď varovala pred hlasmi voličov zo zahraničia. My dodávame, že nepovedala ani nič dobré. Od vyhlásenia volieb premiér, ani ministerka ani raz nevyzvali voličov v zahraničí na účasť v parlamentných voľbách. Neminuli ani euro na vec, ktorá je základom demokracie. Hlasy zo zahraničia vnímajú ako nebezpečenstvo,“ dodáva stanovisko.
Fotogaléria: Denisa Saková

Iniciatíva počas uplynulého víkendu vyzvala Sakovú, aby vysvetlila videonahrávku, v ktorej znie jej podobný hlas. Ten hovorí aj o Slovákoch, ktorí žijú v zahraničí a chcú odovzdať svoj hlas vo februárových voľbách. Na videozázname sa naznačuje, že voľby môžu výrazne ovplyvniť práve voliči zo zahraničia.


„Ja, ako kandidátka strany Smer-SD si uvedomujem potrebu predvolebnej mobilizácie. Považujem za absolútne korektné a legitímne, že ako politička chcem prispieť k mobilizácii našich voličov z regiónov. O budúcnosti Slovenska by nemala rozhodovať Bratislava tak, ako tomu bolo v prezidentských voľbách alebo voľbách do Európskeho parlamentu,“ reagovala ministerka na sociálnej sieti. Podľa jej stanoviska teda časť voličov v zahraničí mobilizuje opozícia. Autenticitu videozáznamu šéfka rezortu nespochybnila.Viac k témam: minister vnútra SR, Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk - Inciatíva SrdcomDoma.sk sa obracia na výbor europarlamentu, môžu za to výroky Sakovej © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.