Sobota, 13. jún 2026
Mimoriadne správy
- Pápež Lev XIV. sa z návštevy Španielska do Ríma vracal s meškaním. Po poruche lietadla využil vojenský špeciál
- Dovolenka 2026 bude drahšia. Polovica Slovákov mení plány, najviac zdražejú letenky
- Elon Musk sa stal prvým bilionárom sveta, akcie SpaceX po debute prudko vzrástli
- Technická porucha zdržala odlet pápeža Leva XIV. z Kanárskych ostrovov
- Putin vyhlásil, že ukrajinské dronové útoky majú rozdeliť ruskú spoločnosť
Hygienici upozorňujú na nebezpečné kozmetické výrobky, môžu sa predávať aj na Slovensku (foto)
Webnoviny 18. máj 2021 637
18.5.2021 (Webnoviny.sk) - Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii (EÚ). Do rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky (RAPEX) ich nahlásili kontrolné orgány v Rakúsku, Nemecku a Španielsku. Informácie poskytol Marek Eliáš z odboru komunikácie ÚVZ. Je možné, že uvedené výrobky sa nachádzajú aj na slovenskom trhu.
Konkrétne ide o farbu na vlasy Henna Herbal Black 1.0 značky PCC Brands. Výrobok obsahuje látku p-phenylenediamine (PPD) v koncentrácii 2,8 percenta.
Ďalej kontrolný orgán zistil nedostatky ako nedostatočný podiel oxidačných činidiel, skutočnosť, že dlhý čas ponechania výrobku na vlasoch a kontakt s pokožkou hlavy môže vyvolať alergickú kontaktnú dermatitídu a nedostatočné varovné označenie v nemeckom jazyku na výrobku.
Ďalším výrobkom je výrobok na spevnenie pokožky Stretch control značky Mesostyle stretch control. Výrobcom je Laboratorio Expertisse Internacional, S.L. Výrobok obsahuje látku Meclofenoxate, ktorá pôsobí na centrálny nervový systém a je viazaná na lekársky predpis.
ÚVZ upozorňuje aj na kozmetickú masku Fitokosmetik schwarzer kosmetischer Ton (Totes Meer) značky Fitokosmetik. V uvedenom výrobku boli identifikované v rôznom rozsahu ťažké kovy nikel, arzén a olovo.
Viac k témam: nebezpečné výrobky, RAPEX rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky
Zdroj: Webnoviny.sk - Hygienici upozorňujú na nebezpečné kozmetické výrobky, môžu sa predávať aj na Slovensku (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Prezidentka Čaputová vymenovala Naďa za predsedu Najvyššieho správneho súdu SR (video)Nasledujúci článok
Udržateľnosť nie je abstraktný pojem. Presvedčte sa už tento týždeň
Po uvoľnení pravidiel na Facebooku v USA prudko pribudli vyhrážky politikom
Airbus predstaví nový projekt stíhačky po kolapse francúzsko-nemeckého FCAS-u
Muž po útoku nožom prišiel o oko. Belfast následne zachvátili protiimigračné nepokoje – VIDEO