Štvrtok, 23. júl 2026
Mimoriadne správy
- Útok nožom v Nemecku neprežil zamestnanec banky, páchateľa po rukojemníckej dráme zadržali
- Odvolaný ukrajinský minister obrany odmietol Zelenského ponuky, žiada návrat do funkcie
- Trump pohrozil Iránu tvrdou vojenskou odvetou za ďalšie útoky Húsíov na lode
- Zlatník zastrelil dvoch lupičov a skončil vo väzení. Prípad zjednotil taliansku krajnú pravicu
- Top foto dňa (23. júl 2026): Počasie vo svete, skládka v pásme Gazy a predpremiéra Comic-Con International
Hrnko viní Kisku za nefunkčnosť ústavného súdu, podľa Baránika je za to zodpovedný parlament
Webnoviny 19. jún 2019 661
BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) - Ústava SR prikazuje parlamentu dodať prezidentovi dvojnásobný počet kandidátov na sudcov ústavného súdu. Svoju povinnosť si parlament nesplnil.
Mal vymenovať štyroch kandidátov
Novinárom to v stredu povedal poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita Alojz Baránik s tým, že keď predseda Smeru-SD Robert Fico hovorí, že prezident je povinný vymenovať polovicu kandidátov, zavádza. „Ústava slovo polovica nepozná," dodal Baránik.
Poslanec NR SR a šéf parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko (SNS) naopak tvrdí, že za nefunkčný súd môže exprezident Andrej Kiska.
„Urobil omyl, keď z ôsmich zvolených sudcov vymenoval namiesto štyroch len troch. Mal povedať, že buď nevymenuje nikoho alebo mal vymenovať štyroch," povedal novinárom poslanec za SNS. Je za to, aby vo štvrtok bola ďalšia voľba.
Na ťahu je prezidentka
Poslanci majú zvoliť ešte šiestich kandidátov zo 16 uchádzačov, ktorí sa prihlásili do štvrtej voľby. Podľa Fica je na ťahu prezidentka, ktorá podľa neho musí vymenovať ďalších troch sudcov z už zvolených deviatich kandidátov.
V opačnom prípade podľa šéfa Smeru hrozí podanie diskriminačných žalôb zo strany neúspešných kandidátov. Hrozba podania antidiskriminačných žalôb je podľa Baránika vymyslený problém.
„Každý môže podať ústavnú sťažnosť. Fico špekuluje. Neviem, čo je v jeho hlave, ale buď on sám alebo niekto, kto mu vyhovuje, sa bude musieť na ústavný súd dostať," dodal poslanec za liberálov. Šéf poslaneckého klubu Mosta-Híd Tibor Bastrnák pre agentúru SITA uviedol, že hrozbu vnímajú a sú otvorení rokovaniam.
Na Ústavnom súde SR stále chýba šesť sudcov z 13, a košická inštitúcia tak od februára tohto roka funguje v obmedzenom režime. Poslanci NR SR hľadali nových sudcov už v troch dvojkolových voľbách. Ďalšie hlasovanie pléna parlamentu je naplánované na štvrtok 20. júna po 17:00.
Viac k témam: prezident Slovenskej republiky, SNS Slovenská národná strana, Ústavný súd Slovenskej republiky, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Hrnko viní Kisku za nefunkčnosť ústavného súdu, podľa Baránika je za to zodpovedný parlament © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Ako predísť pľuzgierom a odreninám pri dlhých behoch
Maďarské jazero vysychá, turisti miznú. Vedci varujú pred klimatickou krízou aj zlým hospodárením s vodou
Top foto dňa (20. júl 2026): Oslavy vížazstva MS vo futbale a počasie vo svete