Streda, 21. október 2020
Oblačno  10,4 °C
Mimoriadne správy

Hranice s Poľskom sa napriek vážnej situácii na Orave uzatvárať nebudú, vyhlásil Klus

 Webnoviny   9. október 2020  28
Hranice s Poľskom sa napriek vážnej situácii na Orave uzatvárať nebudú, vyhlásil Klus

9.10.2020 (Webnoviny.sk) - Napriek vážnej epidemiologickej situácii na Orave, či v niektorých ďalších regiónoch severného Slovenska, sa nebudú uzatvárať spoločné hranice s Poľskom.

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS) vo štvrtok 8. októbra počas bilaterálneho rozhovoru so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí Poľskej republiky Szymonom Szynkowským vel Sękom. V tlačovej správe o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie.

Nová online platforma V4


„Musíme však byť ostražitejší a flexibilnejší v prijímaní nových opatrení s cieľom chrániť verejné zdravie. O to dôležitejšia bude naša bezprostredná komunikácia, zdieľanie skúseností a včasné informovanie sa o pripravovaných krokoch,“ dodal Klus.

Tajomníci ocenili aj zriadenie novej online platformy Vyšehradskej štvorky (V4) pre operatívnu výmenu informácií.

„Zástupcovia z viacerých rezortov z Česka, Poľska, Maďarska a Slovenska sa budú v pravidelných intervaloch stretávať virtuálne, prostredníctvom online nástrojov a zdieľať know-how o aktuálnom epidemiologickom vývoji či efektívnosti zavádzaných opatrení,“ priblížil Klus s tým, že aj vďaka takémuto zdieľaniu skúseností by mohli byť spoločné hranice otvorené čo najdlhšie.

Posilnenie spolupráce


V rámci spoločného rokovania sa rezortní partneri venovali aj otázke posilnenia spolupráce v rozličných regionálnych platformách či aktuálnym otázkam zahraničnej politiky.

Za jednu z priorít partneri označili dobudovanie infraštruktúrnych prepojení, najmä rozvoj cestnej siete, čo má prispieť k zvýšeniu konkurencieschopnosti a trvalej udržateľnosti oboch ekonomík.

Poľský štátny tajomník zároveň poďakoval Klusovi za to, že slovenský rezort diplomacie prejavil solidaritu s Poľskom a Litvou a rozhodol sa povolať vedúceho diplomatickej misie SR v Bielorusku na konzultácie do Bratislavy.

K rovnakému kroku medzitým pristúpili aj ďalšie členské štáty Európskej únie, vrátane Lotyšska, Estónska či Nemecka.

Viac k témam: Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Hranice s Poľskom sa napriek vážnej situácii na Orave uzatvárať nebudú, vyhlásil Klus © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.