Piatok, 6. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Hlas-SD nechce Tarabu za podpredsedu parlamentu, podľa Rašiho kolaboruje s koalíciou a vyjadril sa aj k Sulíkovi (video)
21.9.2022 (Webnoviny.sk) - Opozičná strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) nepodporí nezaradeného poslanca a exkotlebovca Tomáša Tarabu, ktorý sa chce stať podpredsedom Národnej rady SR (NR SR). Skonštatoval to v stredu na tlačovej konferencii podpredseda strany Richard Raši. Taraba sa podľa Hlasu-SD stal stabilizačným prvkom súčasnej vlády, čo dokázal v utorok v parlamente.
„Neviem si predstaviť, že by sme pána Tarabu podporili. Nemám podozrenie, ale istotu, že medzi pánom Tarabom a koalíciou existuje dohoda,“ povedal Raši.
Opozícii by mali patriť dve stoličky
Tomáš Taraba je v súčasnosti predsedom mimoparlamentného hnutia ŽIVOT – národná strana. Za podpredsedu parlamentu ho navrhuje Filip Kuffa, ktorý kandidoval rovnako ako Taraba za hnutie Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko.
Taraba svoju ambíciu zdôvodňuje tým, že strane Sloboda a solidarita (SaS) by už post podpredsedu NR SR nemal patriť, pretože to neodzrkadľuje ich aktuálne postavenie v parlamente. V súčasnosti sú traja podpredsedovia parlamentu za koalíciu a jeden za opozíciu, podľa neho by už opozícii mali patriť dve stoličky.
Dohoda by mohla padnúť
Raši zároveň povedal, že SaS ich zatiaľ neoslovila, aby sa podpísali pod návrh na odvolanie Igora Matoviča (OĽaNO) z funkcie ministra financií. SaS avizovala, že v súvislosti s novelou Ústavy SR, ktorá umožní skrátenie volebného obdobia parlamentu, má pripravený pozmeňujúci návrh, ktorý nepočíta s možnosťou referenda.
Hlas-SD však presadzuje referendum a liberálov chce pri rokovaní presvedčiť, že je to najdemokratickejšie riešenie súčasnej situácie.
„Pri maximálnej nedôvere voči Matovičovi by bolo ťažké, aby niekto za jeho odvolanie nezahlasoval, takže ja som presvedčený, že keď k tomu príde, všetci jedenásti zahlasujeme za,“ povedal podpredseda Hlasu-SD. Neodpovedal však jednoznačne na novinársku otázku, či sa nepodpíšu pod návrh na odvolanie Matoviča, ak bude SaS trvať na svojom pozmeňujúcom návrhu bez referenda.
„Nič nie je čiernobiele. Predseda SaS Richard Sulík v pléne povedal, že on proti referendu námietky nemá, takže my si myslíme, že sa dohodneme,“ povedal Raši.
Viac k témam: Referendum o predčasných voľbách, Ústavná zmena
Zdroj: Webnoviny.sk - Hlas-SD nechce Tarabu za podpredsedu parlamentu, podľa Rašiho kolaboruje s koalíciou a vyjadril sa aj k Sulíkovi (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Experti vyzvali predsedníčku Európskej komisie na vedecky podloženú reguláciu nikotínových výrobkov