Utorok, 21. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Hlas-SD je podľa politológa ľudskejšou tvárou Smeru, za rastom preferencií vidí dve veci
Webnoviny 16. október 2020 615
16.10.2020 (Webnoviny.sk) - Strana Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) dokázala na seba naviazať nerozhodnutých voličov i voličov Smeru - sociálna demokracia (Smer-SD). Myslí si to politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov.
Z nateraz posledného prieskumu preferencií, ktorý pre Hospodárske noviny urobila agentúra Ako vyplýva, že ak by sa parlamentné voľby konali v októbri, zvíťazila by v nich práve strana expremiéra Petra Pellegriniho so ziskom 18,8 percenta. Podľa politológa to môže byť spôsobené tým, že patria medzi menej konfliktné strany a tiež osobou samotného Pellegriniho.
Hlas stúpa, Smer bude stagnovať
Mesežnikov Hlas -SD pomenoval ako „ľudskejšiu tvár Smeru”, ktorú reprezentuje Peter Pellegrini.
„Ľuďom sa páči, že sú menej konfliktní ako Smer. Pellegrini je populárny politik. Preferencie Smeru klesajú a práve Hlas mu berie časť voličov,” povedal pre agentúru SITA.
Naopak, doplnil, že Smer-SD bude skôr stagnovať. „Už asi nemajú šancu, aby ešte vyskočili. Pravdepodobne túto šancu stratili,” myslí si politológ.
Podľa neho majú nevýhodu v tom, že sú v opozícii a ľudia sa väčšinou prikláňajú k väčšiemu a silnejšiemu subjektu. Smer-SD získal v predmetnom prieskume 8,3 percenta.
Matovič má problémy pre koronavírus
Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) by skončilo druhé so ziskom 15,3 percenta. Za poklesom preferencií vidí Mesežnikov viacero faktorov. Tvrdí, že ich podpora vo februárových parlamentných voľbách bola výsledkom mobilizácie. Ľudia si o OĽaNO mysleli, že dokáže poraziť Smer-SD, hnutie bolo silné v témach boja proti korupcii.
„Teraz sa voliči OĽaNO z februára vrátili k svojim pôvodným stranám,” domnieva sa Mesežnikov. Pokles preferencií môže byť aj reakciou na pôsobenie hnutia vo vláde.
„Prevažne to je spojené s Igorom Matovičom ako lídrom OĽaNO a predsedom vlády, ktorý komunikuje zvláštnym spôsobom. Napriek tomu, že jeho štýl komunikácie vyvolal isté pochybnosti, nezmenil ho. Nepomáha mu ani situácia s koronavírusom. Musí robiť náročné rozhodnutia,” vysvetlil politológ.
Menej konfliktná komunikácia SaS
Za nárastom preferencií strany Sloboda a Solidarita (SaS) vidí Mesežnikov to, že vo vláde sa jej predstavitelia odlišujú väčšou racionalitou a menej konfliktnou komunikáciou.
„Aj keď posledná komunikácia s predsedom vlády Igorom Matovičom z tohto trošku vybočuje,” doplnil.
Podľa neho SaS na seba viaže voličov, ktorým záleží na ekonomike krajiny a najmä udržaniu ekonomiky počas koronakrízy. Tiež sa domnieva, že SaS naviazala časť voličov, ktorí vo februári odovzdali svoj hlas OĽaNO. V prieskume získali liberáli 13,4 percenta.
PS môže ukradnúť voličov Za ľudí
Do parlamentu by sa podľa prieskumu dostalo Progresívne Slovensko (PS) so ziskom 6,2 percenta. Naopak, koaličná strana Za ľudí by podľa prieskumu so ziskom 4,2 percenta ostala mimo parlamentu.
„Za ľudí stagnujú. Nič nenasvedčuje tomu, že by mali posilniť. Naopak, Progresívne Slovensko je vo výhodnejšej pozícii,” myslí si Mesežnikov.
Napriek tomu, že podľa neho nemajú identický elektorát, majú časť svojich voličov podobne hodnotovo nastavenú. Ak bude PS posilňovať, strane Za ľudí to nepomôže. „PS môže ukradnúť potenciálnych voličov Za ľudí,” uzatvoril politológ.
Viac k témam: volebný prieskum, voličské preferencie
Zdroj: Webnoviny.sk - Hlas-SD je podľa politológa ľudskejšou tvárou Smeru, za rastom preferencií vidí dve veci © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Polícia bude komunitu v karanténe z Kasárenskej ulici v Trenčíne dohliadať ešte niekoľko dníNasledujúci článok
UNIQA dokončila prevzatie AXA v strednej a východnej Európe
V Záhrebe protestovali tisícky ľudí, požadovali vyššie mzdy aj dôchodky
Japonsko schválilo dohodu o dodávke prvých troch stealth fregát austrálskej námornej flotile
Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina