Nedeľa, 2. august 2026
Mimoriadne správy
- Trump oznámil dohodu s Izraelom, nové útoky na Irán majú byť pozastavené
- Top foto dňa (1. august 2026): Karibský sprievod, lesný požiar, skoky do vody, migranti v Ceute a MS v surfovaní psov
- Dosluhujúci prezident Kolumbie odmieta americkú inváziu na Kubu a vyzval Trumpa, aby viedol rozhovory
- Pri policajnej stanici v kolumbijskom meste Cúcuta explodoval nákladiak plný výbušnín, viacero ľudí sa zranilo
- Väčšina členských krajín EÚ vyzvala na mimoriadne rokovania o náhlej vlne desiatok tisíc migrantov
Harabinova Vlasť svoje preferencie manipuluje, Slosiarik z agentúry Focus vysvetľuje ako
Webnoviny 9. február 2020 675
9.2.2020 (Webnoviny.sk) - Strana Vlasť s lídrom Štefanom Harabinom sa snaží navodiť situáciu, že jej skutočné preferencie sú vyššie ako uvádzajú agentúry v prieskumoch. Na svojom facebookovom profile zverejnila tento týždeň príspevok s grafom, na ktorom uvádza preferencie spolu s údajom o volebnom potenciáli, čo sú však dva rozdielne údaje. Vlasť sa zároveň ľudí na sociálnej sieti pýta, aké sú jej skutočné preferencie.
„Je to len zámerná manipulácia na spochybnenie skutočných preferencii. Asi je cieľom aj mobilizácia vlastného elektorátu,“ povedal agentúre SITA sociológ Martin Slosiarik z agentúry Focus.
Vlasť uvádza v grafe voličské preferencie od agentúry AKO 2,3 percenta, od agentúry Polis 3,9 percenta a od agentúry Focus 7,2 percenta. Zároveň pri údaji Focusu je hviezdička s odkazom, že ide o potenciál. Podľa sociológa si tak robí alibi, že na to upozornili.
Focus však v skutočnosti nameral strane Vlasť preferencie 2,3 percenta. Zároveň sa Focus respondentov opýtal, že ak by mali voliči druhý hlas, komu by ho dali. V takom prípade by druhý hlas dalo Vlasti 4,9 percenta opýtaných.
Spočítaním preferencii s druhým hlasom tak možno hovoriť o volebnom potenciáli. V skutočnosti sa teda preferencie strany Vlasť u agentúry AKO a Focusu zhodujú a Polis nameral podporu iba o 1,6 percenta vyššiu.
Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk - Harabinova Vlasť svoje preferencie manipuluje, Slosiarik z agentúry Focus vysvetľuje ako © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Maďarsko musí pre nízky stav Dunaja úplne odstaviť jadrovú elektráreň Paks
Turecko vyslalo stíhačky F-16 na ochranu vzdušného priestoru Pobaltia
Moskva zaradila zakladateľa Telegramu Pavla Durova na zoznam teroristov a extrémistov