Sobota, 26. september 2020
Slabý dážď  5,1 °C
Mimoriadne správy

Foto: Slovensko bičuje silný vietor, tisícky odberných miest sú bez elektriny

 Webnoviny  30. september 2019  163
Foto: Slovensko bičuje silný vietor, tisícky odberných miest sú bez elektriny

30.9.2019 (Webnoviny.sk) - V dôsledku silného vetra Stredoslovenská distribučná (SSD) zaznamenala zvýšenú poruchovosťou elektroenergetických zariadení v šiestich okresoch Banskobystrického kraja a v okrese Prievidza v Trenčianskom kraji.

Stromy spadli na vedenie


Momentálne nemá elektrinu viac ako 11-tisíc odberných miest, mimo prevádzky je 130 distribučných trafostaníc. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca SSD Miroslav Gejdoš, na príčine sú najmä stromy, ktoré spadli na vedenia vysokého napätia a na viacerých miestach pretrhali vodiče a poškodili stĺpy.

Problémy s distribúciou elektrickej energie evidujú energetici v obci Strelníky v okrese Banská Bystrica, v Kováčovej v okrese Zvolen, Hriňovej v okrese Detva, vo Veľkej Vsi v okrese Poltár, v Starej Bašte a Novej Bašte v okrese Rimavská Sobota, v obciach Prochoť a Vyhne v okrese Žiar nad Hronom a tiež v Handlovej v okrese Prievidza.

„Najviac trafostaníc mimo prevádzky je v Hriňovej (36), Handlovej (15) a Strelníkoch (13),“ konkretizoval hovorca.

Obyvateľov žiadajú o trpezlivosť


Pracovníci SSD sú podľa Gejdoša v plnom nasadení a situáciu riešia. “Tam, kde to bude možné, zabezpečia zásobovanie odberateľov z alternatívnych okruhov. V mnohých prípadoch však budú musieť obyvatelia počkať na odstránenie poruchy. Preto ich žiadame o trpezlivosť. Všetci v teréne aj na dispečingu robia maximum pre to, aby obnovili dodávku elektriny čo najskôr. Musia však pri tom rešpektovať v prvom rade bezpečnosť, ale aj poveternostné a terénne podmienky,“ dodal hovorca.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná, a. s., (SSD) je regionálnym prevádzkovateľom distribučnej sústavy elektrických vedení - veľmi vysokého, vysokého a nízkeho napätia.

Zabezpečuje distribúciu elektriny na území Banskobystrického, Žilinského a časti Trenčianskeho kraja. Spravuje takmer 35-tisíc kilometrov elektrických vedení, ktoré zásobujú elektrinou 755-tisíc domácností a firiem.

Hasiči odstraňujú aj popadané strechy


Silný nárazovy vietor, ktorý zasiahol územie Slovenska, si vyžiadal nárast výjazdov hasičov k udalostiam technického charakteru. Od desiatej hodiny vykonali v súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou už 171 výjazdov, pričom pri desiatkach z nich stále zasahujú.

Príslušníci HaZZ a členovia DHZO pomáhajú pri odstraňovaní popadaných stromov z cestných komunikácii a zaparkovaných vozidiel, v niekoľkých prípadoch odstraňujú strhnuté strechy. Najvážnejšia situácia je v Nitrianskom a Trnavskom kraji, kde hasiči zasahovali už 40 - krát v oboch prípadoch.

V Bratislavskom kraji boli hasiči v súvislosti s vetrom vyslaní k 34 prípadom, z toho až 32 - krát zasahovali priamo v Bratislave. V Banskobystrickom kraji pomáhali hasiči pri 32 technických udalostiach, v Žilinskom kraji boli vyslaní na 13 miest.

Situácia v Košickom a Prešovskom kraji je pokojnešia, hasiči tu zasahovali len 2 - krát v oboch prípadoch. Predpokladá sa, že výjazdy k podobným udalostiam budú ešte pribúdať.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Silný vietor bičoval Slovensko, strom zabil 14-ročného chlapca (fotografie)

Viac k témam: BBSK Banskobystrický samosprávny kraj, hasiči, počasie, silný vietor, výpadok elektriny
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Slovensko bičuje silný vietor, tisícky odberných miest sú bez elektriny © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.