Nedeľa, 25. február 2024
Mimoriadne správy

Fico chce zachrániť Gašpara, zmeny v trestnom práve je vraj potrebné vykonať čo najrýchlejšie (video)

 Webnoviny  10. december 2023  143  
Fico chce zachrániť Gašpara, zmeny v trestnom práve je vraj potrebné vykonať čo najrýchlejšie (video)

10.12.2023 (SITA.sk) -

  • aktualizované 10. decembra, 11:27


Obvinenie poslanca Tibora Gašpara opodstatňuje zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry ako aj skrátené legislatívne konanie v tejto veci. Na tlačovej konferencii to v nedeľu povedal predseda strany Smer-SD a predseda vlády Robert Fico. Doplnil, že Gašpar sa o obvinení dozvedel z médií.

Obvinenie Gašpara a zmeny v Trestnom zákone


Gašpar bol podľa Fica obvinený za skutky, ku ktorým malo dôjsť pred desiatimi rokmi a vypovedal o nich bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó už v roku 2020.

Prečo, keď to v roku 2020 pán Makó rozprával, sa nič nedialo v tejto veci?," opýtal sa Fico. Obvinenie Gašpara dal zároveň do súvisu s tým, že obhajuje zmeny v Trestnom zákone. „Je to jeden z najaktívnejších ľudí, ktorý sa v tejto veci angažuje," skonštatoval Fico.

Táraniny Makóa z roku 2020


Podľa premiéra je po obvinení Gašpara argument, že zmeny v trestnom práve je potrebné vykonať čo najrýchlejšie potvrdený na 200 percent.

Poslanec a predseda výboru pre obranu a bezpečnosť sa musí z médií dozvedieť, že proti nemu bolo vznesené obvinenie za nejaké táraniny Makóa z roku 2020, ktoré mohli byť 1500-krát vyriešené," dodal Fico, že celú vec vníma ako zastrašovanie.

Korupčné trestné činy


Podľa stanoviska Úradu špeciálnej prokuratúry je vyšetrovateľ Policajného zboru procesne samostatný a postupuje na základe zadovážených dôkazov, a tak tomu bolo aj v tejto trestnej veci.

„Pred zákonom sú si všetci rovní, a to aj v prípade, že by sa malo jednať o poslanca Národnej rady SR. Trestnoprávnu imunitu poslancov zrušil ústavodarca pred viac ako 10 rokmi, práve z dôvodu, že porušovala princíp rovnosti pred zákonom," pripomenula prokuratúra.

Po doručení uznesenia o vznesení obvinenia ho podľa špeciálnej prokuratúry môžu obvinené osoby zverejniť, aby si mohla verejnosť urobiť vlastný názor na skutkový stav a rozhodujúce dôkazy v danej veci. Skutkový stav v danej veci totiž nie je založený len na svedeckých výpovediach, ale aj na ďalších objektívnych dôkazoch.

„Zároveň uvádzame, že v tomto uznesení boli obvinené aj osoby Norbert B. a Ľudovít M., a to aj za korupčné trestné činy," dodala špeciálna prokuratúra.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite semVyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry podľa medializovaných informácíi vzniesol 6. decembra obvinenie Norbertovi Bödörovi, Tiborovi Gašparovi a ďalším osobám. Nitriansky oligarcha čelí stíhaniu pre prečin podplácania a prečin porušovania dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy spolupáchateľstvom a policajný exprezident je obvinený z prečinu porušovania dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy spolupáchateľstvom.Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Korupcia, Obvinenie, Premiér Slovenskej republiky, Špeciálna prokuratúra, zmena trestného poriadku
Zdroj: SITA.sk - Fico chce zachrániť Gašpara, zmeny v trestnom práve je vraj potrebné vykonať čo najrýchlejšie (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.