Piatok, 6. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Etylénoxid a antigénové testy: Hoaxer obohatil dezinformačnú scénu o svoj nový objav
29.3.2021 (Webnoviny.sk) - Polícia upozorňuje na muža šíriaceho hoax o antigénových testoch. Tvrdí, že testy obsahujú nebezpečný etylénoxid. Polícia o tom informuje vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti.
Ako ďalej polícia priblížila, muž na sociálnej sieti píše, že na spodnej strane balenia testu je napísané „ Sterile Eo“, čo znamená sterilný etylénoxid.
Ide o jednu z najhorších chemikálií, ktoré sú spúšťačom rakoviny, spôsobuje nádory mozgu, rakovinu lymfatických uzlín či leukémiu. Pri vyšších dávkach dochádza k trhaniu, kŕčom, a nakoniec ku kóme.
„Je pravdou, že etylénoxid je sám o sebe veľmi toxická látka. V zdravotníctve sa však úplne bežne používa ako plynná látka k sterilizácii zdravotníckych pomôcok. Na povrchu totiž po aplikácii nezostáva ani stopové množstvo tejto látky, pretože plyn sa rýchlo rozkladá,“ vysvetlila polícia.
Zároveň doplnila, že po sterilizácii sa testovacie tyčinky zabalia do vákuovaného obalu. Tento postup spôsobí, že na povrchu testovacej tyčinky nemôžu zostať žiadne baktérie ani paraziti.
Viac k témam: dezinformácie, falošné správy, hoax
Zdroj: Webnoviny.sk - Etylénoxid a antigénové testy: Hoaxer obohatil dezinformačnú scénu o svoj nový objav © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Experti vyzvali predsedníčku Európskej komisie na vedecky podloženú reguláciu nikotínových výrobkov