Streda, 29. júl 2026
Mimoriadne správy
- Merz žiada zoškrtanie rozpočtu Bruselu o stovky miliárd eur, Únia podľa neho míňa priveľa
- Rusko postupne ruší obmedzenia predaja pohonných hmôt po ukrajinských útokoch
- Zelenskyj rokoval s Trumpom o protivzdušnej obrane aj obnovení mierových rokovaní
- Top foto dňa (28. júl 2026): Výstavba nemocníc v SR, Pellegrini v Číne a tornádo vo Wisconsine
- Silné zemetrasenie si vyžiadalo jednu obeť, desiatky ľudí zostali uväznené v nákupnom centre
Eritrejský prezident Isaias Afwerki prišiel po 22 rokov do Etiópie, chce zlepšiť vzťahy
Webnoviny 14. júl 2018 688
ADDIS ABEBA 14. júla (WebNoviny.sk) - Eritrejský prezident Isaias Afwerki po prvý raz po 22 rokoch pricestoval do Etiópie na trojdňovú návštevu. Tá je najnovším krokom v zlepšovaní vzťahov medzi Eritreou a Etiópiou, ktoré dlhé roky rozdeľoval konflikt o územia. V etiópskom hlavnom meste Addis Abeba eritrejskú hlavu štátu privítali za prísnych bezpečnostných podmienok tisícky ľudí.
Otvorí staré veľvyslanectvo
Očakáva sa, že počas Afwerkiho návštevy znovu otvoria staré eritrejské veľvyslanectvo v Addis Abebe, ktoré v uplynulom období prešlo rapídnou renováciou. Sedemdesiatdvaročný eritrejský prezident by mal s etiópskym premiérom Abiyom Ahmedom tiež podľa očakávaní v nedeľu navštíviť koncert miestnych umelcov, na ktorom by sa malo zúčastniť zhruba 25-tisíc ľudí, informuje agentúra AP.
Diplomatický odmäk medzi Eritreou a Etiópiou nastal, keď Ahmed v júni oznámil, že krajina prijíma podmienky mierovej dohody, ktorá v roku 2000 ukončila dvojročnú pohraničnú vojnu, ktorá si vyžiadala desaťtisíce obetí.
Ukončenie vojnového stavu
Krajiny aj tak zostali vo vojnovom stave, pretože Etiópia odmietla prijať rozhodnutie hraničnej komisie, ktorá vznikla v rámci zmienenej mierovej dohody, o pridelení sporných území Eritrei a odmietla odtiaľ stiahnuť svoje jednotky. Eritrea preto obvinila svojho suseda z násilnej okupácie jej území a odmietala rokovať, až kým Etiópia bezpodmienečne neprijme rozhodnutie komisie.
Po prijatí podmienok dohody krajiny oznámili ukončenie vojnového stavu a obnovili vzájomné telefónne linky i letecké spojenie, s tým, že spoločnosť Ethiopian Airlines začne do Eritrey lietať od budúceho týždňa. Niektorí etiópski pamätníci udalosti posledného obdobia prirovnávajú k pádu Berlínskeho múra v roku 1989.
Viac k témam: Etiópia, Isaias Afwerki
Zdroj: Webnoviny.sk - Eritrejský prezident Isaias Afwerki prišiel po 22 rokov do Etiópie, chce zlepšiť vzťahy © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Pride v Berlíne poznačila krvavá tragédia, útok si vyžiadal jednu obeť a desiatky zasiahnutých – FOTO
Rumunsko zostrelilo už tretí ruský dron za tri dni, prezident Dan označil ich prelety za neprijateľné
Interpol eviduje 55 nezvestných Slovákov, medzi nimi sú podnikateľ aj dvaja novinári