Piatok, 6. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Demokrati sa neplánujú vzdať, odporúčajú to však dzurindovcom a ďalším
19.8.2023 (SITA.sk) - Strana Demokrati neuvažuje o odstúpení z volieb. Poukazuje na to, že jej preferencie stúpajú a odstúpenie skôr odporúča stranám s nižšími percentami.
Priaznivý trend
„Vo všetkých prieskumoch, aj v tých, kde tie celkové výsledky ešte nie sú také, aby sme s nimi boli spokojní, sme zaznamenali rast - vo Focuse sme mali 3,8 percenta, v Mediane dokonca cez štyri percentá. Ten trend je priaznivý. Možno to ide pomalšie, ako by sme chceli, ale stúpame, takže určite sa neplánujeme vzdať,“ uviedla jednotka kandidátky Demokratov Andrea Letanovská v rozhovore pre agentúru SITA.
Letanovská si myslí, že stredopravé strany, ako napríklad strana Mikuláša Dzurindu Modrí, Most-Híd, ktoré majú preferencie na úrovni okolo jedného – dvoch percent, by mali zvážiť odstúpenie z volieb, aby zbytočne neprepadli hlasy.
„Myslím, že toto odporúčanie by mali mať pre nich voliči. Lídri týchto strán by mali pociťovať zodpovednosť smerom k občanom a ja som presvedčená, že tak aj urobia v tej fáze, keď to už bude jasné a zreteľné, že tie hlasy by prepadli. Verím, že sa rozhodnú správne,“ povedala.
Prepadnuté hlasy
Demokrati podľa nej urobili všetko preto, aby sme sa pospájali s čo najväčším počtom menších subjektov. Ako uviedla, nakoniec sa im to aj podarilo, pretože reálne pospájali päť strán, čo je najviac zo všetkých strán, ktoré sa v tomto volebnom období spájali.
„Je to stále málo, vždy sa dá urobiť viac, ale keď nie je vôľa z obidvoch strán, tak jednostranne spojenie nevznikne,“ skonštatovala.
Vo voľbách v roku 2020 prepadlo historicky najviac hlasov, až 28,39 percenta. Podľa Letanovskej reálne hrozí, že aj v týchto voľbách opäť veľa hlasov prepadne. V zóne ohrozenia je nej napríklad aj OĽaNO, ale aj SASKA, KDH a Demokrati.
Nevyspytateľný Matovič
„Strana OĽaNO, ktorá si po vzniku koalície sama posunula hranicu na sedem percent a v niektorých prieskumoch ju nedosahuje a v niektorých je tesne okolo tejto hranice, je vo veľkej zóne ohrozenia. A navyše, koaličný potenciál tejto strany je nulový,“ zhodnotila.
Podľa nej je to zapríčinené jednak vyhlásením lídra OĽaNO Igora Matoviča, že nepôjde do koalície s nikým, kto nepodporí jeho návrh na odmenu 500 eur za účasť vo voľbách a jednak skúsenosťami s jeho vládnutím.
Letanovská je presvedčená, že Matovič je „človek nevyspytateľný, s ktorým sa dá naozaj veľmi ťažko niečo konzistentne dlhodobo pripravovať a jeho vláda je skákanie medzi jednotlivými atómovkami a ohurovaním.“
Viac k témam: odstúpenie z volieb, Predčasné voľby na Slovensku 2023
Zdroj: SITA.sk - Demokrati sa neplánujú vzdať, odporúčajú to však dzurindovcom a ďalším © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Zadržaný riaditeľ SIS Aláč odmieta obvinenie, podľa advokáta pôjde na slobodu
Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Experti vyzvali predsedníčku Európskej komisie na vedecky podloženú reguláciu nikotínových výrobkov