Štvrtok, 22. október 2020
Prevažne slnečno  12 °C
Mimoriadne správy

Demokraciu treba neustále chrániť, podľa Albrightovej je nebezpečná nenávisť aj nacionalizmus

 Webnoviny   8. október 2020  32
Demokraciu treba neustále chrániť, podľa Albrightovej je nebezpečná nenávisť aj nacionalizmus

8.10.2020 (Webnoviny.sk) - Súčasná pandémia koronavírusu okrem zdravotných, politických či ekonomických dôsledkov so sebou prináša otázku, ako bude vyzerať budúcnosť demokracie v "post-covidovom" svete.

Viac o téme: Koronavírus


Tá momentálne čelí omnoho väčšiemu počtu nástrah ako v minulosti, zhodli sa účastníci štvrtkovej diskusie v rámci bezpečnostnej konferencie Globsec Forum 2020 v Bratislave.

Potreba chrániť demokraciu


Podľa niekdajšej ministerky zahraničných vecí USA Madeleine Albrightovej by mala existovať neustála potreba chrániť demokraciu.

"Nachádzame sa v zložitých časoch, v ktorých sa vládnutie stalo veľmi problematické. Ľudia sa chcú s niečím stotožňovať, no ak jedna identita začne nenávidieť druhú, vzniká nacionalizmus," poznamenala 83-ročná rodáčka z Prahy.

EÚ ako záchranné lano pre demokraciu


Ako neskôr nadviazala česká europoslankyňa Věra Jourová, v súčasnom období môžeme sledovať nárast nenávistných prejavov, čo "slúži ako zelené svetlo pre mnohých vodcov".

Práve združovanie sa štátov v organizácii ako Európska únia predstavuje pre demokraciu akési záchranné lano.

"EÚ bola vždy zárukou, že sa nevráti režim spred roku 1989," dodala 56-ročná právnička, ktorá sa domnieva, že demokracii sa dostáva veľmi málo ochrany.

Viac k témam: demokracia, Globsec Forum 2020, Koronavírus, Pandémia, šírenie nenávisti
Zdroj: Webnoviny.sk - Demokraciu treba neustále chrániť, podľa Albrightovej je nebezpečná nenávisť aj nacionalizmus © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.