Utorok, 21. júl 2026
Mimoriadne správy
- Brusel zrušil grant pre Benátske bienále, argumentuje návratom Ruska na prestížnu výstavu
- Španielska vláda chce zakázať fajčenie na terasách, plážach aj v parkoch
- Maďarská prokuratúra údajne prejavila záujem o servery Orbánovej strany Fidesz
- Talianska polícia zhabala v prístave Vado Ligure 770 kilogramov kokaínu za štvrť miliardy eur
- Maďarské jazero vysychá, turisti miznú. Vedci varujú pred klimatickou krízou aj zlým hospodárením s vodou
Čurilla podal na Šutaja Eštoka trestné oznámenie, mal zneužiť právomoci verejného činiteľa
Webnoviny 19. marec 2025 432
19.3.2025 (SITA.sk) - Policajt Ján Čurilla podal trestné oznámenie pre možné zneužitie právomoci verejného činiteľa, prípadne marenie spravodlivosti na ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka.
Ako vyplýva zo zverejneného dokumentu, dôvodom je realizačný návrh týkajúci sa prvého námestníka generálneho prokurátora Jozefa Kanderu, ktorý zverejnil ešte ako poslanec parlamentu v januári 2024 Samuel Migaľ. Ten v rozhovore pre médiá uviedol, že „sú to neverejné dokumenty, ktoré sa k nemu „dostali skrz ministra vnútra“.
Šutaj Eštok mal zneužiť svoje postavenie a funkciu
Čurilla v oznámení poukazuje na výrok Migaľa, že sám minister vnútra ho inštruoval, aby dokument zverejnil. „Z jeho vyjadrení je zrejmé, že minister vnútra Matúš Šutaj Eštok zneužil svoje postavenie a funkciu k tomu, aby získal pre seba neoprávnenú výhodu spočívajúcu k nadobudnutiu dokumentu, ku ktorému ako minister vnútra SR nemal žiadny legálny prístup,“ uvádza v trestnom oznámení Čurilla.
Policajná inšpekcia ešte v októbri 2024 uviedla, že prešetruje údajný zámer bývalej Národnej kriminálnej agentúry stíhať prvého námestníka generálneho prokurátora Jozefa Kanderu. Ako pre agentúru SITA povedala hovorkyňa Úradu inšpekčnej služby rezortu vnútra Andrea Dobiášová, ešte v januári minulého roku bolo začaté trestné stíhanie za prečin marenia úlohy verejným činiteľom, a to na podklade zaisťovacieho úkonu, konkrétne vydania veci.
Policajná inšpekcia preverovala zámer Národnej kriminálnej agentúry
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) ešte v januári 2024 oznámil, že policajná inšpekcia preverí, či existoval zámer Národnej kriminálnej agentúry stíhať prvého námestníka generálneho prokurátora Jozefa Kanderu. Reagoval tak na údajný realizačný návrh, ktorý na sociálnej sieti zverejnil poslanec Samuel Migaľ.
Šéf inšpekcie Branislav Zurian mal podľa ministra zistiť, či spis ohľadne Kanderu v súvislosti s trestným činom marenia úlohy verejným činiteľom skutočne existoval a či došlo k úniku informácií. Ak sa zámer stíhať Kanderu potvrdí, podľa ministra je to veľmi vážna vec, ktorá mohla ovplyvniť výsledok volieb v septembri 2023.
Návrh na stíhanie Kanderu sa mal údajne týkať jeho zastavenia stíhania zameraného na prešetrovanie aktivít tímu policajnej inšpekcie Oblúk.
Viac k témam: hovorkyňa Úradu inšpekčnej služby rezortu vnútra, marenie spravodlivosti, Minister vnútra SR, Policajná inšpekcia, Trestné oznámenie, Zneužitie právomoci verejného činiteľa
Zdroj: SITA.sk - Čurilla podal na Šutaja Eštoka trestné oznámenie, mal zneužiť právomoci verejného činiteľa © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Web, e-shop, marketing, SEO aj fakturácia - všetko na jednom mieste
Maďarský prezident Sulyok nemá na výber. Podpíše zákon o svojom odvolaní
Nie Holandsko ani Dánsko. Najviac bicyklov v Európe vyrábajú úplne iné krajiny