Štvrtok, 15. apríl 2021
Zamračené  -1,4 °C
Mimoriadne správy

Certifikáty či digitálne pasy by mali podľa Klusa fungovať ešte pred letom, ľuďom uľahčia cestovanie

 Webnoviny   3. marec 2021  64
Certifikáty či digitálne pasy by mali podľa Klusa fungovať ešte pred letom, ľuďom uľahčia cestovanie

3.3.2021 (Webnoviny.sk) - Certifikáty či digitálne „zelené pasy“ by mali začať fungovať ešte pred letom. O detailoch ich použitia sa uskutoční intenzívna diskusia, ktorej súčasťou bude aj otázka, čo s tými, ktorí sa v Európskej únii (EÚ) nechali zaočkovať neregistrovanými vakcínami. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Martin Klus (SaS).

Chcú predísť diskriminácii


„Sme za to, aby sa zaviedol spoločný digitálny preukaz, ktorý by platil vo všetkých krajinách EÚ a ďalších zmluvných krajinách,“ priblížil Klus. Domnieva sa, že digitálny preukaz by až do úplného utíchnutia pandémie výrazne uľahčil cestovanie.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína


Doplnil, že od začiatku pandémie vyzývajú na to, aby to nebol len očkovací preukaz, obzvlášť v dobe, kedy nie je vakcína dostupná všetkým, ale aby v ňom boli zaznamenané aj informácie o absolvovaní testu či prekonaní ochorenia COVID-19, čím možno predísť diskriminácii.

Vakcíny zaregistrované EMA


Štátny tajomník v súvislosti s vakcínami uviedol, že už dnes je zrejmé, že prinajmenšom v úvodnej fáze bude viacero krajín trvať na tom, aby súčasťou preukazu boli len tie vakcíny, ktoré boli zaregistrované Európskou liekovou agentúrou (EMA). „Nedá sa vylúčiť, že v snahe prepojiť európsku aplikáciu s celosvetovou vakcinačnou kampaňou sa postupne môžu pridať aj ďalšie vakcíny,“ uzavrel Klus.

V pondelok 1. marca priviezli na Slovensko prvé dávky ruskej vakcíny Sputnik V, ktorá nie je registrovaná agentúrou EMA. Slovensko ju však môže používať ako neregistrovaný liek, a to na základe rozhodnutia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: bezpečnostné opatrenia, cestovanie, COVID-19, Koronavírus, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku, pas
Zdroj: Webnoviny.sk - Certifikáty či digitálne pasy by mali podľa Klusa fungovať ešte pred letom, ľuďom uľahčia cestovanie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.