Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
- Nemecko rozprestiera Európsky nebeský štít
- Americký súkromný sektor minulý mesiac znížil počet zamestnancov
Centrálny depozitár cenných papierov pokračuje v digitalizácii a zjednodušuje vybavovanie agendy emitentom
9.10.2025 (SITA.sk) - Novinky sú zamerané na zjednodušenie práce v elektronickom prostredí, zvýšenie bezpečnosti a zefektívnenie komunikácie s klientmi.
Dôležitou zmenou je možnosť mobilného podpisovania dokumentov, bez nutnosti použitia čítačky občianskeho preukazu. Emitent bude môcť podpísať požiadavku iba na základe QR kódu v mobilnej aplikácii Disig WEB Signer Mobile. Túto aplikáciu si môžu emitenti bezplatne stiahnuť v obchodoch s aplikáciami. "Modernizáciou portálu reagujeme na potreby našich klientov a zároveň na rastúce nároky v oblasti bezpečnosti. Naším cieľom je, aby využívanie služieb centrálneho depozitára bolo čo najjednoduchšie, najrýchlejšie a najbezpečnejšie," hovorí Peter Nagy, riaditeľ Úseku prevádzky CDCP.
Elektronické faktúry
Od začiatku októbra sprístupní centrálny depozitár na svojom elektronickom portáli manažment e-mailovej adresy pre zasielanie elektronických faktúr. Klient môže nahlásiť zmenu e-mailovej adresy určenej na zasielanie elektronickej faktúry prostredníctvom štandardného formuláru. Bezpečnosť prístupu klientov k portálu bude posilnená tzv. dvojfaktorovou autentifikáciou "Centrálny depozitár cenných papierov SR naďalej pokračuje v trende digitalizácie a bude prinášať ďalšie inovácie, ktoré zjednodušia prácu klientom a podporia moderné a bezpečné elektronické služby v oblasti cenných papierov,” dopĺňa Peter Nagy, riaditeľ Úseku prevádzky CDCP.
Postupné zavádzanie zmien
Prvé zmeny v oblasti digitalizácie služieb si klienti centrálneho depozitára mohli všimnúť už v júli tohto roka. Vtedy sa rozšíril prehľad podaných požiadaviek o kľúčový údaj. Konkrétne sa doplnil ISIN (v prípade zaknihovaných CP) alebo ČEM (v prípade listinných CP). Používateľovi sa tak uľahčuje vyhľadávanie požiadaviek o kľúčový údaj, ktorý spresňuje informáciu o tejto podanej požiadavke. Rovnako si už dnes klienti môžu pohodlne kopírovať podané požiadavky, následne ich upraviť a odoslať.
Informačný servis
Viac k témam: Digitalizácia, PR
Zdroj: SITA.sk - Centrálny depozitár cenných papierov pokračuje v digitalizácii a zjednodušuje vybavovanie agendy emitentom © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Putin: Ak Európa chce vojnu s Ruskom, my sme pripravení
Z nákladného auta v Nemecku zmizlo 20-tisíc kusov nábojov určených pre armádu
Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk