Sobota, 17. august 2019
Slabý dážď  18 °C
Mimoriadne správy

Bývalý šéf vojenských tajných sa postaví pred odvolací súd, vytýčili termín pojednávania

 Webnoviny   5. august 2019  17
Bývalý šéf vojenských tajných sa postaví pred odvolací súd, vytýčili termín pojednávania

5.8.2019 (Webnoviny.sk) - Krajský súd v Bratislave vytýčil na 19. septembra odvolacie konanie v kauze bývalého šéfa Vojenskej spravodajskej služby Romana M. V júni minulého roku ho Okresný súd Bratislava III oslobodil spod obžaloby pre prečin ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Prokurátor sa proti tomuto rozhodnutiu na mieste odvolal.

Neoprávnene zhromažďoval dokumenty


Podľa obžaloby Roman M. neoprávnene zhromažďoval dokumenty kategorizované ako dôverné a vyhradené. V júni 2013 ich zaistila polícia pri prehliadke jeho auta. Roman M. viedol Vojenskú spravodajskú službu počas vlády Ivety Radičovej.

V tom období sa začalo preverovať podozrenie z tunelovania majetku Vojenskej spravodajskej služby. Správu o údajnom tunelovaní spravodajstva vypracoval a zverejnil zástupca Romana M., dnes už zosnulý Vladimír Suchodolinský. Roman M. tvrdí, že micro SD karta s dokumentáciou mohla byť do jeho auta podstrčená.

Zaistený dôkaz chytali holými rukami


Sudca prvostupňového súdu v rámci odôvodnenia rozsudku kritizoval postup orgánov činných v trestnom konaní. Napríklad pri prehliadke auta obžalovaného podľa neho postupovali "čisto amatérsky", keď zaistenú micro SD kartu chytali holými rukami.

Znemožnilo to totiž vykonať objektívne dokazovanie. Nebolo ani preukázané, že dokumenty na karte sa akýmkoľvek spôsobom spájajú s osobou obžalovaného. Ani obsah dokumentov nebol spôsobilý, "aby zasiahol do chránených záujmov SR", zdôvodnil sudca prvostupňového súdu.

Viac k témam: súd, VSS Vojenská spravodajská služba
Zdroj: Webnoviny.sk - Bývalý šéf vojenských tajných sa postaví pred odvolací súd, vytýčili termín pojednávania © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.