Štvrtok, 29. február 2024
Slnečno  12 °C
Mimoriadne správy

Bývalé vedenie ministerstva obrany sa podľa Dobrovodského dopustilo porušenia práva na informácie pri darovaní stíhačiek MiG-29

 Webnoviny  22. november 2023  85  
Bývalé vedenie ministerstva obrany sa podľa Dobrovodského dopustilo porušenia práva na informácie pri darovaní stíhačiek MiG-29

22.11.2023 (SITA.sk) - Ministerstvo obrany podľa verejného ochrancu práv Róberta Dobrovodského porušilo zákon a ústavu, pretože neposkytlo analýzu v súvislosti s darovaním stíhačiek MiG-29 Ukrajine.

Informovala o tom Kancelária verejného ochrancu práv (KVOP) a vysvetlila, že na ombudsmana sa obrátil podávateľ, a to vo veci odmietnutia poskytnúť informácie v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

Nesprístupnená analýza


Daný podávateľ žiadal rezort obrany o sprístupnenie právnej analýzy k tomu, či bola vláda bez dôvery oprávnená darovať lietadlá MiG-29 Ukrajine. Ako KVOP uviedla, ministerstvo analýzu nesprístupnilo ani v odvolacom konaní.

Ombudsman podnet preskúmal a 16. novembra konštatoval, že v tomto prípade bolo porušené právo na informácie tým, že podávateľovi analýzu zo 14. marca nesprístupnili. Ministerstvo obrany ako dôvod uviedlo, že analýzu nemá k dispozícii.

„Argumentácia v rozhodnutí o odmietnutí požadovanej informácie a v rozhodnutí o rozklade je ničím nepodložená, je protichodná a vôbec nezohľadňuje skutkový stav konkrétnej situácie," uviedol Dobrovodský.

Právo na informácie


Dodal, že aj vtedajší minister obrany Jaroslav Naď opakovane potvrdil, že táto analýza jestvuje v listinnej forme.

„Tvrdil aj to, že analýza bola vytvorená Ministerstvom obrany SR. Minister sa podieľal na tvorbe zahraničnej politiky štátu, ktorá sa týkala nakladania s majetkom SR. Minister bol ten, ktorý na základe analýzy tvoril vôľu, ktorá vyústila do darovania vojenskej pomoci na Ukrajinu," dodal Dobrovodský s tým, že rezort obrany nenaplnil svoju povinnosť a nesprístupnil podávateľovi informáciu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Na základe mediálnych vyjadrení Naďa ombudsman uzavrel, že analýza existuje minimálne od 11. februára, rezort obrany ju sám vytvoril a nie sú dôvody na to, aby ju nesprístupnili.

„Právo na informácie považujem za jedno z najdôležitejších politických práv obyvateľo

v Slovenska, a to obzvlášť v tak spoločensky sledovaných prípadoch, akým bolo darovanie migov na Ukrajinu. Aj preto som odporučil rezortu obrany prijať opatrenia v podobe preškolenia zamestnancov v oblasti práva na prístup k informáciám. Rovnako som navrhol, aby ministerstvo obrany rozhodnutie zrušilo a podávateľovi sprístupnilo analýzu.“ uzavrel verejný ochranca práv.

Viac k témam: Analýza, Minister obrany SR, Ombudsman, pomoc Ukrajine, Stíhačky MiG-29, Verejný ochranca práv
Zdroj: SITA.sk - Bývalé vedenie ministerstva obrany sa podľa Dobrovodského dopustilo porušenia práva na informácie pri darovaní stíhačiek MiG-29 © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.