Streda, 21. február 2024
Zamračené  3,1 °C
Mimoriadne správy

Budeme mať nový štátny sviatok? Vašečka a Záborská prichádzajú s návrhom

 Webnoviny  22. november 2023  78  
Budeme mať nový štátny sviatok? Vašečka a Záborská prichádzajú s návrhom

22.11.2023 (SITA.sk) - Poslanci Kresťanskej únie Richard Vašečka a Anna Záborská navrhujú zaviesť nový štátny sviatok - Deň zápasu za ľudské práva - výročie sviečkovej manifestácie. Ten by mal pripadnúť na 25. marec, keď si konanie tejto manifestácie pripomíname.

Dňom pracovného pokoja však nebude. Cieľom zavedenia tohto sviatku je podporiť zvýšenie povedomia o totalitných obdobiach v histórii Slovenska a osobitne si pripomenúť tých, ktorí sa postavili na obranu ľudských práv.

25. marec 1988 je jedno z najvýznamnejších výročí slovenských moderných dejín. Obyvatelia Slovenska spoločne vystúpili a žiadali dodržiavanie občianskych práv v Československu pre všetkých občanov - veriacich aj neveriacich," uviedli predkladatelia v návrhu.

Dodávajú, že kvalitou občianskeho odporu, šírkou záberu požiadaviek či odvahou vzoprieť sa totalitnej moci možno túto manifestáciu považovať za systémový začiatok definitívneho pádu komunistickej totality na našom území.

Viac k témam: Štátny sviatok
Zdroj: SITA.sk - Budeme mať nový štátny sviatok? Vašečka a Záborská prichádzajú s návrhom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.