Štvrtok, 21. január 2021
Zamračené  -0,3 °C
Mimoriadne správy

Budaj požiadal NAKA o preverenie mastnej pokuty pre advokátku, avizuje kontrolu ďalších zmlúv

 Webnoviny  25. júl 2020  92
Budaj požiadal NAKA o preverenie mastnej pokuty pre advokátku, avizuje kontrolu ďalších zmlúv

25.7.2020 (Webnoviny.sk) - Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) požiadal Národnú kriminálnu agentúru (NAKA), aby preverila vyplatenie odmeny vo výške 1,6 milióna eur pre advokátku E.S. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) o tom informovalo v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslala poradkyňa ministra Ľuba Lesná.

Advokátka poskytovala právne služby Slovenskému vodohospodárskemu podniku, š. p. (SVP) v spore s Philotale Investment Ltd proti štátnym podnikom Vodohospodárska výstavba a SVP o zaplatenie náhrady škody 32 miliónov eur.

S advokátkou sa suma dojednala až neskôr


Podľa Budaja sa SVP dohodlo s advokátkou na podielovej odmene z celkovej sumy sporu. Takýto spôsob odmeny za poskytovanie právnych služieb sa však podľa Budaja zvykne uplatňovať pri sporoch, ktorých výsledok je veľmi neistý. Šéf envirorezortu však uvedený súdny spor za neistý nepovažuje.

„Philotale Investment Ltd za približne päť rokov trvania súdneho sporu nepredložil žiaden dôkaz o tom, že mu vznikla akákoľvek škoda. Až po tomto období sa s advokátkou E.S. dojednala podielová odmena, hoci už bolo veľmi pravdepodobné, že SVP bude v spore úspešný,“ uviedol Budaj v tlačovej správe.

Vinníkov chce Budaj vidieť potrestaných


Ministerstvo preto nadobudlo dôvodné podozrenie, že mohlo dôjsť k nehospodárnemu nakladaniu s verejnými prostriedkami.

„Je nepredstaviteľné, aby sa s verejnými financiami šafárilo nehospodárne a v prípade dokázania viny musia byť vinníci potrestaní,“ dodal Budaj. MŽP bude podľa neho v blízkej budúcnosti pokračovať v preverovaní ďalších zmlúv o poskytovaní právnych služieb.

Viac k témam: advokáti, finančná odmena, Slovenský vodohospodársky podnik (SVP)
Zdroj: Webnoviny.sk - Budaj požiadal NAKA o preverenie mastnej pokuty pre advokátku, avizuje kontrolu ďalších zmlúv © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.