Štvrtok, 22. október 2020
Oblačno  10,2 °C
Mimoriadne správy

Blaha zvažuje právne kroky na obhajobu svojej osoby, Kaliňák označil obvinenie za škandál

 Webnoviny  16. júl 2020  61
Blaha zvažuje právne kroky na obhajobu svojej osoby, Kaliňák označil obvinenie za škandál

16.7.2020 (Webnoviny.sk) - Opozičný poslanec Národnej rady SR (NR SR) Ľuboš Blaha (Smer-SD) odmieta obvinenia na svoju osobu z trestného činu popierania zločinov politických režimov. Ako uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii v centrále strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD), v tejto veci podá sťažnosť, aby bolo obvinenie zrušené.

Nová vláda totiž podľa jeho slov týmto konaním politizuje všetky represívne zložky štátu. Jeho právny zástupca a bývalý minister vnútra za Smer-SD Robert Kaliňák označil obvinenia na Ľuboša B. za škandál a útok na slobodu prejavu.

„Odmietam akékoľvek obvinenia na moju osobu týkajúce sa spochybňovania zločinov bývalého režimu. Obviňovať ma z toho je smiešne. Takéto tvrdenia ma urážajú a preto zvažujem právne kroky na obhajobu svojej osoby," ozrejmil poslanec.

Politický útok Nicholsonovej


Ako ďalej poznamenal, desí ho, že sa Slovensko dostáva do situácie, v ktorej nová vláda politizuje všetky represívne zložky štátu. Ako príklad spomenul políciu, prokuratúru a súdy. Vláda podľa neho využíva všetky nástroje moci, ktoré má k dispozícii, aby prenasledovala opozíciu a považuje to za zneužitie štátnej moci.

„Navyše, to, že na mňa podala trestné oznámenie koaličná poslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) potvrdzuje, že ide o politický útok. Mám aj dôvodné obavy, že sa polícia snaží vyhovieť tomuto politickému nátlaku," uviedol Ľuboš Blaha. Podotkol, že Ďuriš Nicholsonová na neho podala celkovo päť trestných oznámení, z ktorých polícia štyri vyhodnotila ako neopodstatnené.

Kaliňák označil obvinenia na Blahu za škandál a krok, ktorým sa Slovensko vracia späť do čias totality. Je to podľa neho útok na slobodu prejavu.

Vláda sa snaží vyhnúť kritike


„Politický prejav má najvyššiu ochranu a je chránený do toho momentu, kým tento prejav nevyzýva k použitiu násilia. Široká paleta názorov je navyše jedným zo základných výdobytkov demokracie," priblížil Kaliňák. Za vážny problém zároveň označil politizáciu justície, teda situáciu, kedy politici svojimi výrokmi vyzývajú sudcov k tomu, ako majú konať.

Uznesenie voči opozičnému poslancovi vníma ako nezákonné a arbitrárne, keďže tam podľa jeho slov absentuje popis spôsobu, akým došlo k spáchaniu trestného činu.

„Vláda sa snaží opozičným politikom zavrieť ústa, aby sa vyhli kritike. Dostali sme sa tým do stavu, kedy máme na Slovensku selektívnu spravodlivosť a toto uznesenie voči Ľubošovi B. je toho jasným príkladom," domnieva sa exminister vnútra.

Viac k témam: trestný čin
Zdroj: Webnoviny.sk - Blaha zvažuje právne kroky na obhajobu svojej osoby, Kaliňák označil obvinenie za škandál © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.