Štvrtok, 23. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Ak by sa ministerstvo spravodlivosti neospravedlnilo Haščákovi, obrátil by sa podľa Dostála na súd
Webnoviny 21. september 2022 448
21.9.2022 (Webnoviny.sk) - Odchádzajúci štátny tajomník Ondrej Dostál počas tlačovej konferencie vysvetlil ospravedlnenie MS SR Jaroslavovi Haščákovi.
„Ospravedlnili sme sa za dve konkrétne rozhodnutia, za uznesenie o vznesení obvinenia a o vzatí do väzby. Pán Haščák požadoval, ako má konkrétne ospravedlnenie vyzerať, čo v ňom všetko má byť, v tomto sme mu nevyhoveli a poskytli sme mu ospravedlnenie úplne štandardnou formou. Keby sme ospravedlnenie neposkytli, obrátil by sa pravdepodobne na súd,“ uviedol Dostál.
Ospravedlnenie Haščákovi
Haščákovi sa ospravedlnilo ministerstvo spravodlivosti ešte pod vedením ministerky Márie Kolíkovej (nom. SaS) a podpísal ho štátny tajomník rezortu Ondrej Dostál. Podľa Dostála by bolo alibistické nechať ospravedlnenie na nových štátnych tajomníkov, resp. vedenie rezortu spravodlivosti, keďže na tom pracovali už dlhšie a všetky podklady mali pripravené.
Štát sa ospravedlnil podnikateľovi Jaroslavovi Haščákovi za nezákonné rozhodnutia a postupy vyšetrovateľky Národnej kriminálnej agentúry, prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry a sudkyne Špecializovaného trestného súdu, na základe ktorých bol zadržaný, obvinený a vzatý do väzby.
Poučenie štátnych orgánov
„Ospravedlnenie štátu prijímam. Bol by som rád, ak by sa z môjho prípadu štátne orgány poučili a v budúcnosti sa vyvarovali stíhaniu kohokoľvek bez toho, aby na to existoval reálny zákonný dôvod,“ povedal Haščák.
Haščákov právny zástupca Peter Kubina doplnil, že týmto rozhodnutím ministerstvo ušetrilo štátu nemalé finančné prostriedky, ktoré by na konci dňa boli Haščákovi priznané. „Ospravedlnenie je zároveň absolútnym minimom, čo by štát mal urobiť automaticky v prípade každého nezákonného trestného stíhania," doplnil Kubina.
Podnikateľa Jaroslava Haščáka polícia zadržala v decembri 2020. Obvinili ho za to, že podľa polície pred 15 rokmi kúpil nahrávku Gorily od niekdajšieho príslušníka SIS Ľubomíra Arpáša. V januári 2021 Najvyšší súd SR prepustil Haščáka z väzby. Generálna prokuratúra SR 31. augusta minulého roka zrušila obvinenia voči Haščákovi, Arpášovi i jeho manželke Dane Arpášovej.
Viac k témam: Kauza Gorila
Zdroj: Webnoviny.sk - Ak by sa ministerstvo spravodlivosti neospravedlnilo Haščákovi, obrátil by sa podľa Dostála na súd © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Colný tranzit v EÚ sa digitalizuje, Slovensko zaviedlo systém NCTS P6
Boli príliš slobodné. A preto ich potrestali. Mrazivý historický román Hon na sestry
Situácia ohľadom konkurencieschopnosti hospodárstva, vysokých cien energií a energetickej bezpečnosti zostáva podľa Eštoka kritická