Sobota, 20. júl 2019
Zamračené  16,7 °C
Mimoriadne správy

V Červenom mori vznikli dva nové ostrovy

 www.lavanguardia.com   4. jún 2015  1384
V Červenom mori vznikli dva nové ostrovy

Pohľad na erupcie na ostrove Jadid z novembra 2013, záber z optického satelitu Worldview-2.


Nové ostrovy SHOLAN a JADID sú súčasťou jemenského súostrovia ZUBAIR (tvorí ho 10 sopečných ostrovov), vznikli rýchlo a násilne v dôsledku explozívnej sopečnej erupcie. Majú len 2 a 4 roky. Keď sa zem otvorila, niekoľko týždňov chrlila žeravú magmu. Satelity obiehajúce okolo našej planéty zachytili tento proces. Prezentuje ho štúdia uverejnená v časopise Nature Communications realizovaná výskumníkmi z Univerzity Kráľa Abdullaha pre vedu a výskum v Saudskej Arábii.

Ostrovy vznikli v oblasti, ktorá sa doteraz nepovažovala za vulkanicky veľmi aktívnu. Ako sa tieto nové sopečné ostrovy formovali, nie je celkom dobre známe. Je to fenomén, ktorý ešte úplne dobre nepoznáme. Zvyčajne je veľmi obtiažne pozorovať takýto proces. Väčšinou totiž prebieha v odľahlých častiach svetových oceánskych hrebeňov alebo vo veľkých podmorských horách v centrálnej časti oceánu. Takto vznikajú nové sopky, ale aj nová oceánska kôra, ktorá spôsobuje postupné rozširovanie sa oceánu.   
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.