Utorok, 25. február 2020
Slnečno  4,2 °C
Mimoriadne správy

Prečo je med lepší ako cukor

 betfitgoa.com  24. február 2015  1877
Prečo je med lepší ako cukor

Už starovekí Gréci boli presvedčení, že med je starší ako sama Zem a preto ho považovali za potravu bohov. Aristoteles veril, že medové kvapky padajú z neba do pozemských kvetov, odkiaľ ich včely vyberajú a nosia do svojich úľov.


Med je jedným z najzázračnejších produktov prírody. Med vyrábajú včely z rastlinného nektáru a je zmesou vody a dvoch jednoduchých cukrov fruktózy a glukózy. Je to prirodzené nutričné ​​sladidlo, ktoré ponúka nespočetné množstvo zdravotných výhod. Med obsahuje veľké množstvo vitamínov a minerálov ako je napríklad niacín,
riboflavín, kyselinu pantoténovú, vápnik, meď, železo, horčík, mangán,
fosfor, draslík a zinok a je teda zdravší ako rafinovaný cukor.
Výhody medu:Med je vynikajúca energetická bomba. Je to skvelý doplnok pre športovcov a je jedným z najlepších foriem sacharidov užitých pred tréningom. Med má nižší glykemický index ako stolové cukry a nespôsobuje prudký vzostup hladiny cukru v krvi. Do krvného obehu postupuje pomaly a poskytuje trvalú energiu. Med tiež pomáha pri zotavení po tréningu.Pretože je med sladší ako stolový cukor, je menej potrebný a tak pomáha pri odbúravaní kalórií. Môže byť použitý ako náhrada cukru.
Kombinácia medu a škorice sa používa na liečbu mnohých chorôb a infekcií ako je
prechladnutie, bolesti v krku, kožné infekcie, padanie vlasov a
žalúdočné problémy.
Pomáha pri trávení po ťažkom jedle. Taktiež znižuje hladinu cholesterolu a používa sa na liečenie artritickej bolesti.Med posilňuje imunitný systém. Zlepšuje imunitu proti alergiám a pomáha ľuďom trpiacich astmou. Pomáha čistiť lymfatický systém.Med pomáha utíšiť kašeľ, uľahčuje vykašliavanie a rozpúšťa hlieny.Zmiešaním citrónu a medu hneď ráno po zobudení dostanete nápoj, ktorý zlepšuje trávenie a pomáha pri detoxikácii organizmu. Má laxatívne účinky a zmierňuje zápchu. Taktiež dokáže zmierniť príznaky úplavice a hnačky.Med má antibakteriálne a protizápalové vlastnosti. Bojuje proti baktériám, vírusom a hubám. Je známe, že dokáže zabiť baktérie rezistentné voči antibiotikám ako je E.coli. Má antiseptické vlastnosti a podporuje hojenie rán a zanecháva na koži len malé alebo žiadne jazvy.
Med pomáha metabolizovať alkohol a používa sa na liečbu opice.Nerafinovaný med je bohatý na antioxidanty, ktoré sú spojené s lepším zdravotným stavom a nižším rizikom ochorenia.Med prospieva koži a  pomáha liečiť aknóznu pleť a škvrny. Pitná voda s citrónom s trochou medu pomáha získať dokonalú a žiariacu pleť.Med je určite skvelý doplnok do nášho jedálnička. Presvedčili sme Vás osladiť si kávu pravým medom?

Foto: thegreendivas.com

Predchádzajúci článok

10 najpomalších zvierat na svete

Nasledujúci článok

Najmenšie ródeo na svete