Pondelok, 27. január 2020
Oblačno  -0,6 °C
Mimoriadne správy

Nebezpečná ryba sa stále častejšie objavuje v Stredozemnom mori

 www.lavanguardia.com  24. august 2015  3344
Nebezpečná ryba sa stále častejšie objavuje v Stredozemnom mori

Prítomnosť jedovatej ryby Lagocephalus sceleratus v Stredozemnom mori je pre odborníkov alarmujúca skutočnosť.


Naposledy boli exempláre tejto ryby pozorované Medzinárodnou úniu na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) v Jadranskom mori v chránenej morskej oblasti Karaburun – ostrov Sazani v Albánsku. Striebrosivá ryba s pretiahnutou symetrickou chvostovou plutvou má sivý alebo hnedý chrbát pokrytý tmavými škvrnami a biele brucho. Po bokoch sa tiahne charakteristický strieborný pás. Dorastá do dĺžky až 40 cm.
Doteraz bol tento druh extrémne jedovatej ryby videný v chránených morských oblastiach vôd Stredozemného mora celkovo 10-krát a to najmä v Turecku, kde sa vyskytol až v ôsmych chránených oblastiach. Prítomnosť ryby potvrdili aj chránené oblasti v Zakynthos (Grécko) a Kouf (Líbya). Je to po prvýkrát, čo sa Lagocephalus sceleratus dostal do Jadranu cez Stredomorie.
Domovom týchto nenásytných a toxických rýb sú tropické vody západného Pacifiku a Indického oceána a do Stredozemného mora prichádzajú cez Suezský prieplav. Krátko po tom, ako boli v roku 2003 po prvýkrát identifikované vo východnom Stredomorí v oblasti Turecka, nastala populačná explózia tejto ryby aj v ďalších oblastiach Stredozemného mora – povodie Levante, Izrael, Kréta, Rhodos, Egypt, Líbya, Tunisko a niekoľko exemplárov sa objavilo aj v pobrežných vodách Španielska.
Tento druh ryby môže spôsobiť vážne problémy svojou chamtivosťou a toxicitou. Ryba obsahuje tetrodotoxin, ktorý spôsobuje paralýzu – ochrnutie svalov, čo môže viesť až k úmrtiu (problémy s dýchaním, zlyhávanie činnosti srdca). Je nevyhnutné, aby sa rybári z postihnutých oblastí s týmto druhom ryby oboznámili, pretože ich predaj by mohol mať fatálne dôsledky.