Streda, 5. august 2020
Oblačno  14,4 °C
Mimoriadne správy

Milióny ružových plameniakov v Lake Nakuru

 www.strangesounds.org   9. jún 2015  1923
Milióny ružových plameniakov v Lake Nakuru

Lake Nakuru sa nachádza v chránenom Národnom parku v Keni a žije v ňom približne 1.5 milióna plameniakov.


Voda z tohto jazera obsahuje vysokú koncentráciu karbonátových solí, v ktorej sa enormne darí práve modro-zeleným riasam, ktorými sa plameniaky živia.

A aj červenkasté sfarbenie plameniakov pochádza práve z karotenoidov, obsiahnutých v krevetách a riasach.So svojim brilantným ružovo-červeným perím, dlhými štíhlymi nohami a pozoruhodne tenkým, flexibilným krkom patrí k najvýraznejším vtákom. Plameniak je vysoko spoločenský druh a všetci členovia kolónie sú pripravení na párenie v rovnakom čase. Obe pohlavia sa podieľajú na budovaní hniezda. Samička znesie zvyčajne len jedno vajce, o ktoré sa starajú obaja rodiči asi 27 - 31 dní. Asi 6 až 8 dní po vyliahnutí mláďatá opustia hniezda a zhromaždia sa vo veľkých "jasliach" pod dohľadom malého počtu dospelých. Zaujímavosťou je, že dospelý plameniak je schopný lokalizovať svoje mláďa z radov stoviek alebo tisícov iných, svojim volaním.
Tieto mimoriadne zábery ukazujú ako plameniaky lovia vo svorkách a hrnú sa spoločne v tisícoch pri hľadaní potravy okolo jazera. Vyzerá to, ako keby chceli objať breh, formujú sa presne v rovnakom tvare ako breh sám.