- Líderka bieloruskej opozície v exile Sviatlana Cichanovská pricestovala do Kyjeva
- Obmedzenie počtu obyvateľov na desať miliónov? Švajčiarov čaká hlasovanie o kontroverznom návrhu
- Proukrajinskí partizáni tvrdia, že počas ukrajinského dronového útoku na hlavný ropný sklad na Kaukaze „oslepili“ ruskú protivzdušnú obranu
- Izraelské útoky pokračovali v Libanone aj napriek prímeriu, zahynuli ďalší ľudia
- Ruský režisér Zviagincev v Cannes vyzval Putina, aby zastavil „krviprelievanie“ na Ukrajine
Príbeh, ktorý vám môže otvoriť oči. Hladná duša
Rodina, vzťahy, sebaláska a tichý boj, ktorý často zostáva nepovšimnutý.
Paulína Feriancová napísala skvelú knihu Hladná duša, ktorá otvára citlivú tému porúch príjmu potravy. Ona sama to zažila a dokáže tak osloviť tínedžerov, ale aj dospelých.
Heňa je normálna stredoškoláčka, ktorá rieši bežné problémy šestnásťročných dievčat – školu, chalanov a... svoju váhu. Keď ju prijmú do známej tanečnej skupiny, medzi štíhlymi dievčatami si razom pripadá nepríťažlivá. Aby zapadla, snaží sa pár kíl schudnúť a tak začína svoju prvú diétu.
Jej zmenu si všimne i okolie, začne randiť s obľúbeným chalanom z triedy a svoju váhu si preto chce udržať. Rozdiel medzi skutočnosťou a tým, ako sa vidí v zrkadle, je však stále väčší a z krátkodobého cieľa sa môže jednoducho stať vážny problém.
Hladná duša od slovenskej autorky, ktorá už v minulosti skvele opísala život tínedžerov opäť otvára síce ťažkú, ale mimoriadne dôležitú tému porúch príjmu potravy. PPP nie sú len o jedle a hmotnosti.
Je to najmä o sebaprijatí, o tlaku spoločnosti, o bolesti, ktorú nevidno na prvý pohľad.
Autorka sa výborne vcítila do kože (a tela) svojej hrdinky a ukazuje, čo všetko zažíva človek s PPP. Ukazuje, že na túto chorobu nikto nesmie zostať sám....ale čo je hlavné, že každý má nádej vyliečiť sa.
„Cesta k vzniku PPP môže byť postupná. Medzi zdravým vzťahom k sebe a k jedlu a poruchami príjmu potravy existuje narušený vzťah k jedlu, akýsi „medzistupeň“, ktorý zahŕňa opakované diétovanie, výčitky po jedle, nadmerné cvičenie, ale aj emočné jedenie, jojo efekt a negatívny sebaobraz. Aj keď sa vás netýkajú PPP, ale našli ste sa v symptómoch narušeného vzťahu k jedlu, je vhodné poradiť sa s odborníkmi,“ píše v závere a radí autorka.
Ak vás zaujala táto kniha a celkovo téma, srdečne vás pozývame na besedu s Paulínou Feriancovou, autorkou úspešných kníh pre mládež, osobitne o novinke Hladná duša. Príďte 13. mája o 18:00 do Kníhkaviarne na Obchodnej ulici v Bratislave.
Bude to stretnutie plné úprimnosti, pochopenia a dôležitých otázok, o ktorých sa často mlčí.
Paulína Feriancová
Paulína Feriancová je slovenská spisovateľka a prekladateľka. Žije a tvorí na Záhorí. V knihách Supertajný denník Lucie H. a Anglický denník Lucie H. opísala strasti a slasti dospievania. Vo vydavateľstve Albatros vyšli jej knihy v sérii Nika a Leo. Vo voľnom čase sa venuje aj hudbe a tvorbe textov piesní pre hudobnú skupinu This is Kevin.
Populárne články
Predchádzajúci článok
Islandské krimi, ktoré si vás získa. Pokračuje séria Hildur
Členské štáty sa zhodli na rozšírení sankcií voči Iránu za blokovanie Hormuzu
Pellegrini diskutoval s europoslancami o rozpočte Únie aj bezpečnosti, zdôraznil aj dôležitosť prideľovania eurofondov – VIDEO, FOTO
Trojnásobný Janša sa stal premiérom štvrtýkrát aj s podporou proruských popieračov pandémie