Utorok, 26. máj 2020
Polojasno  7,2 °C
Mimoriadne správy

Slováci každý rok vyhodia až 111 kg potravín! Ako je to možné?

 Futurino  23. september 2019  319
Slováci každý rok vyhodia až 111 kg potravín! Ako je to možné?

Podľa analýzy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyhodí každý Slovák ročne až 111 kg potravín. Najčastejšie ide o chlieb, pečivo a navarené jedlo.


Každý rok sa v Európskej únii vyhodí až 88 miliónov ton potravín, čo je v prepočte až 173 kilogramov na osobu ročne. Na druhej strane si takmer každý desiaty Európan nemôže dovoliť kvalitné jedlo. Najviac sa v rámci EÚ plytvá potravinami v Holandsku, najmenej v Slovinsku. My sme v rebríčku krajín ôsmy od konca. 


Hoci sa na Slovensku jedlo a potraviny vyhadzujú v celom dodávateľskom reťazci, až 50 % vyhodia koneční spotrebitelia. Ako dôvod uvádzajú, že navarili viac ako zjedli (74 %), potraviny sa pokazili alebo uplynul dátum spotreby (34 %) 


Môže za to chladničková slepota?


Na fenomén vyhadzovania potravín sa tento rok zamerala aj jedna z potravinárskych firiem. Z prieskumu, ktorý realizovala vo viacerých krajinách Európy vyplynulo, že až tri štvrtiny Slovákov zažívajú chladničkovú slepotu. Ide o dojem, že sa v ich chladničke nenachádzajú potraviny, z ktorých sa dá pripraviť jedlo. Namiesto varenia z potravín, ktoré máme doma dostupné, radšej uprednostníme donášku alebo rýchle občerstvenie. 


Ako neplytvať?


V prvom rade by sme si pred nákupom mali premyslieť, čo chceme najbližšie dni variť. Ideálne je pripraviť si doma jedálniček na celý týždeň a nakúpiť potraviny tak, aby sme z nich následne uvedené pokrmy dokázali pripraviť. Vďaka tomu sa nám nemôže stať, že na nejakú potravinu zabudneme a neskôr ju vyhodíme. Ponuka dnešných obchodných reťazcov, ako je napríklad Tesco, je skutočne bohatá a nakúpiť všetky zložky receptu tu nie je problém. Tí, ktorí nemajú istotu, či sa daná potravina v obchode nachádza, si to môžu rýchlo a jednoducho overiť online na stránkach Tesco. Pri hľadaní inšpirácie môže byť nápomocný aj nový leták Tesco


Spotrebitelia, ktorí sú v úzkych a majú dojem, že neustále varia to isté, ocenia leták Lidl. Práve tu nájdu zaujímavé recepty, ktorými potešia svoje chuťové poháriky. Navyše, Lidl je každý týždeň tematicky zameraný na inú cudzokrajnú kuchyňu, vďaka čomu môže každý z nás ochutnať niečo nové a doteraz nepoznané.