Pondelok, 9. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Sberbank Slovensko vykázala v minulom roku stratu 36,9 mil. eur. V medziročnom porovnaní ju ešte viac prehĺbila. V roku 2015 totiž vykázala stratu v objeme 19,4 mil. eur. Ako ďalej vyplýva z informácií, ktoré banka zverejnila na svojej internetovej stránke, pod stratu sa podpísal výrazný pokles úrokových výnosov. Dôvodom boli nízke úrokové sadzby na trhu. Zároveň poklesol objem úverov a banka mala vyššiu potrebu tvorby opravných položiek na úvery.
Výsledok banky bol takisto ovplyvnený transakciami súvisiacimi s racionalizáciou banky po jej nadobudnutí novým akcionárom a prípravou na zlúčenie s Prima bankou. V tejto súvislosti banka zaúčtovala náklady na tvorbu opravnej položky na hmotný a nehmotný majetok, tvorbu reštrukturalizačnej rezervy a odúčtovanie odloženej daňovej pohľadávky. Avšak ako banka uviedla, hospodárske výsledky sú v súlade s očakávaním nového manažmentu.
Zmenou vlastníka banky v druhej polovici minulého roka banka zmenila stratégiu. Vzhľadom na stratégiu postupného zlučovania s Prima bankou bolo kľúčovou úlohou retailového bankovníctva zachovať a stabilizovať klientov banky, depozitné a úverové portfólio, ktoré boli pod silným konkurenčným tlakom. Obzvlášť silný tlak bol podľa vyjadrení banky na portfólio hypotekárnych úverov, kde banka zaznamenala pokles.
Celková bilančná suma dosiahla na konci roka 1,55 mld. eur, čo predstavuje takmer 16-percentný pokles. Úvery poskytnuté klientom pred úpravou o opravné položky boli v sume 1,18 mld. eur pri znížení o 17 %. Pokles nastal tak v oblasti korporátneho, ako aj retailového bankovníctva. Vklady klientov medziročne poklesli o 145 mil. eur na takmer 1,3 mld. eur.
Sberbank Slovensko bola do Obchodného registra SR zapísaná koncom augusta 1991. Do konca októbra 2007 pôsobila na trhu ešte ako Ľudová banka, potom zmenila názov na Volksbank Slovensko, keď sa jej hlavným akcionárom stala rakúska spoločnosť Volksbank International. Avšak 15. februára 2012 sa 100-percentným akcionárom Volksbank International stala ruská banka Sberbank. Obchodné meno a značku banka na Slovensku zmenila 15. februára 2013. Sberbank Europe podpísala v decembri 2015 dohodu so skupinou Penta o predaji majoritného podielu v Sberbank Slovensko. V druhej polovici tohto roka sa Sberbank Slovensko zlúči s Prima bankou Slovensko.
Viac k témam: banky, Sberbank Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Sberbank Slovensko vykázala vlani stratu takmer 37 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Cez virtuálne pokladnice už podnikatelia vydali bločky za vyše 600 miliónov eurNasledujúci článok
Návrh OĽaNO na príplatky za prácu v sobotu a nedeľu neprešiel
Kočner má opäť vypovedať pred súdom, chce vysvetliť komunikáciu z aplikácie Threema
Podmienky vo väzniciach sa zlepšili, problémom však zostáva financovanie a nedostatočná kontrola
Zelenskyj vyhrážkami ukázal svoju pravú tvár, minister obrany Kaliňák hovorí o mafiánskych spôsoboch