Sobota, 1. august 2026
Mimoriadne správy
- Pri policajnej stanici v kolumbijskom meste Cúcuta explodoval nákladiak plný výbušnín, viacero ľudí sa zranilo
- Väčšina členských krajín EÚ vyzvala na mimoriadne rokovania o náhlej vlne desiatok tisíc migrantov
- Americké veľvyslanectvá vyzývajú občanov USA, aby zvážili odchod z Blízkeho východu
- Hasičom sa podarilo zastaviť šírenie požiaru na juhovýchode Francúzska, na západe je stále mimo kontroly
- Kyjev čelil ďalšiemu masívnemu útoku. Zahynulo najmenej deväť ľudí, desiatky sú zranené
Rast cien na Slovensku dosiahol svoje štvorročné maximum, zdraželi najmä potraviny a nápoje
Webnoviny 15. január 2018 274
BRATISLAVA 15. januára (WebNoviny.sk) - Ceny na Slovensku v minulom roku stúpli v priemere o 1,3 %. Naposledy boli pritom ceny medziročne vyššie ešte v roku 2013, kedy stúpli o 1,4 %.
Nasledoval ich pokles za celý rok 2014 o 0,1 %, následne o ďalších 0,3 % v roku 2015 a historicky najvyšší pokles cien Slovensko zaknihovalo v roku 2016, kedy sa medziročne znížili o 0,5 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).
Vyššie cenovky za služby
V samotnom decembri minulého roka dosiahol rast spotrebiteľských cien podľa národnej metodiky 1,9 %, čo bola rovnaká úroveň ako v novembri. Rast cien tak koncom minulého roka zostal najvyšší od marca 2013. Na medzimesačnej báze v decembri oproti novembru ceny stagnovali, kým mesiac predtým v porovnaní s októbrom stúpli o 0,3 %.
Odporúčame:
Najpredávanejší benzín na Slovensku zlacnel, nafta zdražela
Rast cien na medziročnej báze ťahali najmä drahšie potraviny a nealkoholické nápoje, ktorých ceny stúpli v porovnaní s decembrom 2016 o 6,4 %. Zdraželi však aj rozličné tovary a služby o 2,5 %, reštaurácie a hotely o 2,4 %, alkoholické nápoje a tabak o 2,3 %, doprava o 2,2 %, zdravotníctvo o 1,9 %, rekreácia a kultúra o 1,7 %, vzdelávanie o 1,1 %, odevy a obuv o 0,5 % a nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti o 0,2 %. Klesli ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá o 0,8 % a ceny pôšt a spojov zostali bez zmeny.
Klesli náklady za dopravu a alkohol
V medzimesačnom porovnaní v decembri oproti novembru stúpli ceny za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácnosti o 0,2 %, potravín a nealkoholických nápojov, za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá, rekreácie a kultúry a za reštaurácie a hotely zhodne o 0,1 %.
Odporúčame:
Produkcia olejnín bola v roku 2017 rekordná, na sebestačnosť Slovenska to však nestačí
Na druhej strane klesli ceny za dopravu o 0,6 % a alkoholické nápoje a tabak o 0,2 %. Na novembrovej úrovni zostali ceny za odevy a obuv, zdravotníctvo, pošty a spoje, vzdelávanie, ako aj ceny rozličných tovarov a služieb.
Viac k témam: alkohol, ceny, doprava, nábytok, potraviny
Zdroj: Webnoviny.sk - Rast cien na Slovensku dosiahol svoje štvorročné maximum, zdraželi najmä potraviny a nápoje © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
USA podnikli rozsiahle údery na Irán, konflikt sa opäť rozšíril do regiónu
Nadácia COOP Jednota zamierila na východ Slovenska, do Sobraniec
Maďarsko musí pre nízky stav Dunaja úplne odstaviť jadrovú elektráreň Paks