Nedeľa, 21. december 2025
Mimoriadne správy
- Kresťania v Nigérii zažívajú obrovské utrpenie, Lexmann vyjednala rezolúciu vyzývajúcu na ukončenie násilia
- Na samite v Bruseli sa rozhodne aj o vojenskej pôžičke pre Ukrajinu. Môj názor poznáte, odkázal Fico – FOTO
- Samit v Bruseli sa pre Fica nezačal dobre, rozbilo sa lietadlo a na protest neprišiel srbský prezident
- Streľba na Bondi Beach zasiahla aj exprezidentku Čaputovú, obeťou útoku v Sydney bola jej blízka priateľka
- Zelenskyj dúfa v podporu Američanov, podľa neho je najspravodlivejšou možnosťou „ostať tam, kde sme“
Pôdohospodárska platobná agentúra prvýkrát vyplatí preddavky farmárom
BRATISLAVA 26. októbra (WebNoviny.sk) - Prvýkrát za trinásť rokov svojej existencie vyplatí Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) preddavky na priame podpory.
Získajú ich farmári v podporných schémach na chov bahníc, jariek a kôz, na výkrm vybraných kategórií hovädzieho dobytka a v platbách na kravy chované v systéme s trhovou produkciou mlieka. Informovala o tom na štvrtkovej tlačovej besede ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná.
Historický okamih
"Ide o historický okamih. Plníme náš sľub spraviť z PPA modernú, efektívnu a transparentnú inštitúciu na pomoc slovenským poľnohospodárom. PPA zaraďuje medzi moderné európske inštitúcie, ktoré dokážu vyplácať svojim poľnohospodárom preddavky. Práve rýchlejší prístup k financiám je jedným zo spôsobov, ktorým podporíme živočíšnu výrobu na Slovensku," uviedla vo štvrtok Gabriela Matečná.
Odporúčame:
Ak chce spotrebiteľ podľa Matečnej lacnejší tovar, môže ho mať, ale nech je to označené
PPA v žiadostiach v týchto podporných schémach uskutočnila administratívne kontroly vrátane krížových kontrol plnenia kritérií oprávnenosti, plnenia podmienok krížového plnenia a obstarala si potrebné podklady, ktorými sú podania, vyjadrenia účastníka konania, dôkazy a zrealizovala kontroly na mieste.
Vyplácanie preddavkov
"V týchto dňoch už preddavky dostávajú na svoje účty. Celkovo 3 645 žiadateľom, ktorí splnili podmienky pre poskytnutie platieb, vyplatíme na preddavkoch 18,4 milióna eur. Slovenským farmárom vyplácame preddavky v maximálnej možnej výške, ktorú povoľuje legislatíva EÚ a to až 50 percent," povedal generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch.
Európska legislatíva podľa rezortu pôdohospodárstva umožňuje členským štátom vyplácať preddavky najskôr od polovice októbra kalendárneho roku až do vyšky 50 % pokiaľ ide o priame platby. Priame platby sa pritom môžu podľa legislatívy EÚ začať vyplácať najskôr od 1. decembra kalendárneho roku.
Viac k témam: Gabriela Matečná, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, PPA Pôdohospodárska platobná agentúra
Zdroj: Webnoviny.sk - Pôdohospodárska platobná agentúra prvýkrát vyplatí preddavky farmárom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Centrum Popradu čaká veľká premena, mesto má schválené eurofondy na obnovu hlavného námestia – VIDEO
Na samite v Bruseli sa rozhodne aj o vojenskej pôžičke pre Ukrajinu. Môj názor poznáte, odkázal Fico – FOTO
Disciplinárny proces so Záleskou pokračuje čítaním listín, dokázať majú predpojatosť sudcu Trubana