Pondelok, 23. február 2026
Mimoriadne správy
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
- Pellegrini odchádza na AI samit v Indii, rokovať bude aj s indickým predsedom vlády a prezidentkou
- Čínsky minister zahraničia vyzval Kanadu, aby spolupracovali a zabránili USA v zasahovaní do ich záležitostí
- Kallasová odmietla kritiku Európy od Rubia, Moskva musí byť zodpovedať za vojnové zločiny
Platy v IT sú nadpriemerné, v Bratislave je možné zarobiť až 6-tisíc eur
BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) - Nedostatok špecialistov v oblasti IT a telekomunikácií spôsobuje veľkú konkurenciu medzi firmami a najvyššie mzdy v tomto segmente môžu dosahovať až 6 tisíc eur za mesiac.
Vyplýva to z prieskumu miezd pre Slovenskú republiku, ktorý vypracovala personálna agentúra Grafton Slovakia. Mzdový prieskum 2017 poskytuje porovnanie finančného ohodnotenia v siedmich kľúčových segmentoch, v ôsmich krajoch.
Nedostatok špecialistov
Ako zhodnotila personálna agentúra, už niekoľko rokov sa oblasť informačných technológií a telekomunikácií spája s nadpriemernými platmi, dopytom po odborníkoch a vyššou fluktuáciou zamestnancov.
Odporúčame:
Richter chce zvýšiť minimálnu mzdu na 480 eur, odborári navrhujú inú sumu
"Ani rok 2017 nie je výnimkou. Nedostatok špecialistov spôsobuje veľkú konkurenciu medzi firmami a boj o zamestnancov. Trh momentálne najviac potrebuje programátorov so zameraním na vývoj webových a mobilných aplikácií, ako aj odborníkov na cloudové, ERP riešenia, pracovníkov helpdesku, špecialistov na aplikačnú podporu, sieťové technológie a virtualizáciu," priblížila agentúra.
Požiadavka na ovládanie anglického jazyka je pre absolventov samozrejmosťou. Stále častejšie sú dopytovaní absolventi so znalosťou nemčiny.
Konkurencia medzi firmami
"Pre celú oblasť informačných technológií sú typické veľké regionálne rozdiely v mzdovom nastavení. Najvyššie mzdy dosahujú pracovníci v Bratislave. Mzda riaditeľa informačných technológií môže v hlavnom meste dosiahnuť až 6 tisíc eur za mesiac, avšak v iných mestách môže byť obdobný výkon ohodnotený od 3 600 eur, ako napríklad v Banskej Bystrici," konštatoval country manager zo spoločnosti Grafton Slovakia Miroslav Garaj. Nástupné mzdy v Bratislavskom kraji, aj v prípade čerstvých absolventov, dosahujú až 1 200 eur.
Odporúčame:
Pol milióna Slovákov zarába menej ako 449 eur, odborári vyjdú do ulíc
K tým lepšie ohodnoteným vo svojom odvetví patria IT manažéri. Na týchto pozíciách mzda dosahuje 3 500 eur v hlavnom meste a neklesá pod hranicu 2 500 eur. Manažéri v oblasti testovania softvéru v Bratislave či v Košiciach zarobia v priemere 2 750 eur. Napríklad v Banskej Bystrici sa mzdy na tejto pozícii pohybujú od 1 900 eur do 2 300 eur.
Viac k témam: Informačné technológie, platy, prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk - style="text-decoration: underline">Platy v IT sú nadpriemerné, v Bratislave je možné zarobiť až 6-tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Ryanair zrušil desiatky letov, pozrite si kompletný zoznam
Mesto Vranov nad Topľou vlani investovalo do škôl, dopravy aj sociálnych služieb
Žilinka sa počas ôsmeho výročia vraždy Kuciaka a jeho snúbenice zamýšľa nad otázkou, či je nádej na dosiahnutie spravodlivosti
Pôjde Česko slovenskou cestou? Stovky osobností slovenskej kultúry podpísali otvorený list Čechom