Utorok, 16. december 2025
Mimoriadne správy
- Streľba na Bondi Beach zasiahla aj exprezidentku Čaputovú, obeťou útoku v Sydney bola jej blízka priateľka
- Zelenskyj dúfa v podporu Američanov, podľa neho je najspravodlivejšou možnosťou „ostať tam, kde sme“
- Maďarsko sa nezrútilo po roku 1989. Ono už desaťročia stálo na umelých nohách, tvrdí psychiater Hunčík
- Rusko musí byť pod tlakom USA, aby pristúpil na kompromis, tvrdí Zelenskyj
- Španielska polícia rozbila gang pašujúci hašiš vrtuľníkmi z Maroka
Národná banka Slovenska bude mať nového viceguvernéra, mal by sa ním stať známy ekonóm
BRATISLAVA 13. decembra (WebNoviny.sk) - Novým viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) by sa mal stať Ľudovít Ódor.
Známy ekonóm, ktorý doteraz pôsobil v Rade pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), bude na post viceguvernéra centrálnej banky nominovaný na základe stredajšieho rozhodnutia vlády. Návrh kabinetu musí ešte prejsť parlamentom. Vo finále viceguvernérov centrálnej banky vymenúva na návrh vlády schválený parlamentom prezident SR.
Bolo potrebné doplniť neúplný počet členov
Ódor by tak mal obsadiť jeden z dvoch voľných postov viceguvernéra NBS. Centrálna banka už dlhšie obdobie pôsobila iba s jedným viceguvernérom. Jánovi Tóthovi však skončilo päťročné funkčné obdobie začiatkom novembra tohto roku. Odvtedy banková rada centrálnej banky pozostáva iba z guvernéra Jozefa Makúcha a ďalších troch riadnych členov.
„Vzhľadom na to, že je nevyhnutné plynule zabezpečovať plnenie všetkých funkcií a úloh Národnej banky Slovenska, ktoré jej vyplývajú zo zákona o NBS v znení neskorších predpisov, je potrebné doplniť neúplný počet členov bankovej rady,“ uvádza sa vo vládnom návrhu na vymenovanie nového viceguvernéra.
Radil premiérke a ministrovi financií
Ľudovít Ódor je členom rozpočtovej rady od júna 2012. Päťročné funkčné obdobie v tejto funkcii mu oficiálne uplynulo v júni tohto roku, svoj post však zastáva naďalej kvôli absencii ďalšieho člena RRZ.
Predtým pôsobil v rôznych analytických funkciách v komerčnom sektore, viedol aj Inštitút finančnej politiky Ministerstva financií SR. Zastával tiež funkciu člena bankovej rady NBS a radil premiérke a ministrovi financií.
Viac k témam: ekonomika SR, NBS
Zdroj: Webnoviny.sk - Národná banka Slovenska bude mať nového viceguvernéra, mal by sa ním stať známy ekonóm © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Europarlament žiada nové opatrenia na zamedzenie daňových únikov, zriadi sa vyšetrovací výborNasledujúci článok
Na Slovensku zaznamenali ďalší výskyt fipronilu, opäť vo vajciach z Poľska
Izrael oznámil zabitie vedúceho zbrojárskeho predstaviteľa Hamasu v Pásme Gazy
Nemecko pošle skupinu vojakov do Poľska, obavy z ruských hrozieb narastajú
Ukrajina obvinila Rusko z útoku dronom na tureckú nákladnú loď prevážajúcu slnečnicový olej