Streda, 26. jún 2019
Slnečno  19,5 °C
Mimoriadne správy

Ignorancia niektorých vodičov prekračuje všetky hranice. Na cestách buďte opatrní

 Seocentrum  12. september 2018  140
Ignorancia niektorých vodičov prekračuje všetky hranice. Na cestách buďte opatrní

S príchodom školského roka sa zvýšil aj počet áut na cestách. Nielen v Bratislave, ale aj vo väčšine väčších miest sa doprava v prvých septembrových dňoch výrazne zhustila, čoho dôsledkom sú upchaté hlavné ťahy a niekoľko minútové a hodinové kolóny. Ignorancia niektorých vodičov však prekračuje všetky hranice a práve preto buďte na cestách veľmi opatrní, aby ste si začiatok jesene neznepríjemnili dopravnou nehodou.


Prehľad nielen pre sebou

Ak nechcete ohrozovať svojich spolujazdcov a seba, majte dobrý výhľad aj za seba. V prípade hustého dažďa alebo padajúceho lístia na zadné sklá použite zadné stierače. Je nutné, aby ste mali prehľad aj v tom, čo sa deje za vašim vozidlom. Originálne zadné stierače vám pomáhajú spoľahlivo vyhodnotiť situáciu v premávke a aj pri cúvaní oceníte ich prítomnosť na zadných sklách. Ľahko sa môže stať, že pri cúvaní narazíte do prekážky, ktorá vám môže poškodiť zadnú nápravu. Stačilo by len použiť zadné stierače a takáto nepríjemnosť by sa nemusela stať. Buďte preto maximálne opatrní pri jazde v hustej premávke a zabezpečte si dobrý výhľad aj za seba.

Dostatočný odstup

To platí vždy, nielen pri hustej premávke. Môžete natrafiť na nedočkavého vodiča, ktorý sa bude na vás doslova „lepiť“ a v prípade prudkého brzdenia je automaticky vo vás. Radšej si držte väčší odstup ako bežne. Na mokrej vozovke môže byť brzdná dráha dlhšia ako na suchej, preto radšej neriskujte. To, ako za vami zastaví ďalší vodič, ovplyvniť žiaľ nemôžete. Každý rozumný vodič ale veľmi dobre vie, že situácia na cestách je nepredvídateľná a vie, že si má držať odstup. Žiaľ, ľahko môžete naraziť na arogantného vodiča.

Aby sa vám nešmýkalo už pri vstupe do auta a pri stúpaní na brzdový pedál, plynový pedál a spojku, radšej si mokré podrážky poutierajte do autokobercov na mieru. Majú zvýšený okraj, takže sa nemusíte báť, žeby vám voda a špina prenikli na čalúnenie podlahy.

Pozor aj pri parkovaní

Nedostatok parkovacích miest sa v niektorých mestách odzrkadľuje aj teraz. Pri parkovaní môžete natrafiť na ignoranciu niektorých vodičov a časom začnú pribúdať takí, ktorí parkujú krivo a zaberajú minimálne dve parkovacie miesta, poprípade takí, ktorí blokujú viaceré autá. V prípade potreby apelujte na zabezpečenie lepšieho osvetlenia parkoviska. Aj to vám výrazne uľahčí parkovanie pri panelákoch a na verejných parkoviskách. Vo väčšine prípadov je potrebná modernizácia osvetlenia parkoviska.
Parkujte vždy podľa čiar a ak sa vám dá, radšej parkujte ďalej od problémových šoférov, ktorým jedno parkovacie miesto nestačí.

Ignorancia niektorých vodičov prekračuje všetky hranice. Zvýšte opatrnosť na cestách najmä teraz na jeseň a v období zimy, kedy je počasie najmenej stabilné.