Nedeľa, 21. júl 2019
Slabý dážď  18,4 °C
Mimoriadne správy

Najmenšia pláž na svete je .... v Španielsku

 www.abc.es  22. jún 2015  1683
Najmenšia pláž na svete je .... v Španielsku

Pláž Gulpiyuri je najmenšou plážou na svete. Nachádza sa na pobreží Astúrie, medzi Llanes a Ribadesella. Úzky pás piesku nedosahuje dĺžku ani 50 metrov a počas vysokého prílivu je dokonca bez piesku.


Zvláštnosťou je, že ide o vnútrozemskú pláž. 

Na túto pláž si nemôžete priniesť dáždnik, nenájdete tu žiadnu sprchu, ani bar. Je tu veľmi obmedzený priestor pre kúpajúcich sa, nieto ešte pre ich plážové doplnky. Prírodná pamiatka, pláž Gulpiyuri, bola vytvorená erozívnym vplyvom mora na skaly. Vznikli aj podzemné jaskyne, ktoré sa zalievajú pri prílive - známe ako vpusty. A práve na tejto pláži je dolina s vpustami, cez ktoré morská voda presakuje na pláž vďaka otvoru medzi skalami.
Aj keď je prístup na pláž pomerne jednoduchý, je málo navštevovaná. Stačí prejsť pešou chôdzou z pláže San Antolin alebo z obce Naves. A práve izolovanosť zachovala jedinečnosť tohto miesta. Nehrozí ani preplnenosť pláže, pretože pri prílive je jej kapacita prakticky nulová – hladina vody vystúpi až k trávnatému porastu a pláž zaleje. Okrem toho, hĺbka a veľkosť vodnej plochy umožňuje návštevníkom len sa namočiť alebo ležať na hladine a tešiť sa na prichádzajúce vlny z Biskajského zálivu.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.