Streda, 26. jún 2019
Slnečno  19,5 °C
Mimoriadne správy

Bežné problémy ľudí bývajúcich v panelákoch sa dajú riešiť. My vám poradíme, ako

 Seocentrum  10. september 2018  160
Bežné problémy ľudí bývajúcich v panelákoch sa dajú riešiť. My vám poradíme, ako

Väčšina mladých ľudí túži po vlastnom bývaní bez možnosti zadĺženia sa. Žiaľ, málokomu je takáto možnosť dopriata a ak niekto chce vlastné bývanie, bude si ho musieť zabezpečiť jedine s pomocou hypotekárneho úveru. Ak si ale plánujete kúpiť nehnuteľnosť v paneláku, skôr, ako si začnete vyberať, prečítajte si o bežných problémoch, s ktorými sa stretáva väčšina ľudí žijúcich na byte v paneláku.


Nespokojnosť s prácou správcu bytových domov

Každý jeden panelákový dom má určeného správcu bytového domu. V súčasnosti sa však často stretávame so sťažnosťami zo strany nájomníkov. Sťažujú sa najmä na nedostatočný záujem správy bytových domov o stav panelákového domu. Vy ako vlastník jednej z nehnuteľností v danom paneláku máte právo vyjadriť svoj názor na prácu správy bytových domov a v prípade nespokojnosti navrhnúť zmenu správcu bytového domu. Samozrejme, že jeden názor stačiť nebude. Ak ale nezáujem správcov o správu vášho bytového domu nie je taký, ako na začiatku a ostatní majitelia bytov budú mať rovnaký názor ako vy, môžete uspieť.

Zvyšovanie energií

Napriek tvrdeniam, že ceny za energie pôjdu dole, situácia sa vyvíja opačne. Ako majitelia bytov si na ročnom vyúčtovaní nájomného všimnete, ako sa ceny za energie počas roka pohybovali. Ľudia si myslia, že na byte veľa neminú, no opak je pravdou. Vysoké ceny za vodu, plyn a kúrenie trápia viaceré slovenské domácnosti, najmä tie bývajúce na byte. Ak sa rozhodnete bývať na byte, snažte sa ušetriť najmä na spotrebe vody a kúrenie počas vetrania vždy vypínajte.

Hluk od susedov a zlá akustika

Najmä v panelákoch postavených ešte za čias socializmu sa môžete stretnúť s takýmto problémom. Tenké steny, nekvalitné konštrukcie a nulová izolácia spôsobujú to, že majitelia bytov počujú hluk a dupot od susedov. V nových panelákoch je problém zase s akustikou. Príliš veľa hladkých plôch a sklenené priestory môžu za problémy s akustikou.

Ak váš byt, ktorý ste si vybrali, má takéto problémy, nakúpte si zásoby kvalitnej akustickej peny, ktorá vám zníži dobu dozvuku a zároveň vám s pomocou izolačných materiálov izoluje hluk od susedov.

Ak má vaša nová nehnuteľnosť nejaký z týchto problémov, snažte sa urobiť všetko pre to, aby ste ich čím skôr odstránili. Čím dlhšie budete tieto problémy odkladať, tým horšie pre vás.